O festiwalu

Miedzianka rusza w Polskę!

W 2022 roku festiwal powraca w zupełnie nowej, wędrownej formule. W związku z tym zmienia się też jego nazwa – MiedziankaFest zostaje przekształcona w Miedziankę po Drodze. 

Festiwal trwać będzie dłużej. Zacznie się w piątek, 26 sierpnia w Miedziance  na Dolnym Śląsku cyklem dwudniowych warsztatów. Już w niedzielę – 28 sierpnia festiwalowa kolumna wyruszy w liczącą prawie siedemset kilometrów podróż przez Polskę. Przez następnych siedem dni Miedzianka po Drodze odwiedzi siedem  miast by 3 września (sobota) dotrzeć do ostatniego z nich. To właśnie po drodze odbędą się spotkania z pisarkami i pisarzami, warsztaty, koncerty, spacery i zajęcia dla dzieci. Ilość wydarzeń festiwalowych względem poprzednich edycji zostanie więc utrzymana, odbędą się one jednak na trasie przejazdu festiwalu. Chcemy bowiem, by wydarzenia organizowane w ramach naszej imprezy dawały możliwość spokojnego kontaktu publiczności z autorami, autorkami i ich tekstami. 

Wędrowna forma festiwalu pozwala też zmniejszyć jego ślad ekologiczny i antropopresję na miejsce, w którym dotąd się odbywał. To nie publiczność musi przyjechać do Miedzianki, a Miedzianka przyjedzie do publiczności. Zwiększy to także możliwość uczestniczenia w imprezie osobom wykluczonym transportowo. W realizacji takiej wrażliwej na ekologiczne i społeczne wyzwania formy festiwalu pomaga nam Fundacja Deloitte Polska

Festiwal jeszcze bardziej niż wcześniej otwiera się na literaturę bez względu na gatunek. Choć jego organizatorem jest Instytut Reportażu, to w programie nie zabraknie miejsca dla powieści, eseju, poezji czy literackiego eksperymentu między gatunkami. Temat tegorocznej edycji festiwalu, tak jak zapowiadaliśmy to jeszcze w 2019 będzie związany z wyzwaniami antropocenu. Manifest programowy festiwalu zostanie ogłoszony na początku czerwca, także wtedy zaczniemy ogłaszać listę zaproszonych autorów i autorek. 

Jak zwykle zadbamy też o najmłodszych czytelników – tak jak we wcześniejszych edycjach festiwalu o strefę dziecięcą zadbają Etnowarsztaty razem z Wydawnictwem Nasza Księgarnia. 

Nie sposób też przecenić krajoznawczego waloru tak sformatowanej imprezy. Zakorzenienie w krajobrazie to znak firmowy MiedziankaFest i nie chcemy z tego zrezygnować podczas Miedzianki po Drodze. Mimo że festiwal opuszcza rodzinne gniazdo, chce w swojej formie podkreślać przywiązanie do pejzażu. Dlatego lokalizacje spotkań i wydarzeń festiwalowych w kolejnych miastach.
Ale Miedzianka Po Drodze to także okazja by poznać i opowiedzieć kawałek Polski. Nie możemy z niej nie skorzystać. Będziemy przemierzać kraj kamperami udostępnionymi przez Campiri Polska. Podróż tej festiwalowej kolumny będzie relacjonowana w mediach społecznościowych wszystkimi możliwymi sposobami. Naszymi korespondentami na trasie będą Michał Nogaś, Wojciech Szot, Mariusz Szczygieł oraz multimedialny duet Dyba Lach i Adam Lach. 

Także spotkania autorskie na trasie festiwalu będziemy transmitować online. Rozmowy z naszymi autorkami i autorkami opublikuje Audioteka w formie podcastu Mówi Miedzianka. Pandemia nauczyła nas bowiem jak zwiększać dostępność kultury poprzez tego typu narzędzia.

Co w najbliższym czasie wydarzy się w związku z Miedzianką Po Drodze?

W maju ogłosimy trasę i najważniejszych partnerów festiwalu.

W czerwcu opublikujemy manifest programowy oraz listę autorek i autorów.

W lipcu zaproponujemy lekturę specjalnego numeru „Pisma” nawiązującego do tematyki festiwalu.

W sierpniu zaprosimy do planowania podróży na konkretne wydarzenia.

Festiwal Miedzianka Po Drodze realizuje Fundacja Instytut Reportażu.

Partnerem festiwalu obsługującym autorki i autorów jest Agencja Autorska „Opowieści”

Jesteśmy dumnym członkiem Koalicji Letnich Festiwali Literackich 

Aneta Kłodaś – dyrektorka festiwalu – aneta.klodas@instytutr.pl

Filip Springer – koordynator programu – kontakt@filipspringer.com