AI and history reporting
AI AND HISTORY REPORTING – ANGLOJĘZYCZNE SEMINARIUM DLA DZIENNIKARZY I DZIENNIKAREK Z POLSKI I NIEMIEC
Kiedy?
21-26 listopada 2024
(start: 21.11 o godz. 17:00, koniec: 26.11 o godz. 13:00)
Gdzie?
Poznań
Dla kogo?
20 dziennikarzy/dziennikarek z Polski i Niemiec, zainteresowanych szeroko pojętą tematyką historyczną.
Za ile?
Udział w seminarium jest bezpłatny, a organizatorzy zapewniają także nocleg, wyżywienie i zwracają połowę kosztów podróży.
Profil osób uczestniczących:
20 dziennikarzy z Polski i Niemiec, zainteresowanych reportażem historycznym, z mediów lokalnych i mainstreamowych (skupiamy się na autorach/autorkach tekstów, ale nie zamykamy się na żadną inną formę doświadczenia medialnego).
Uwaga: w czasie seminarium istnieje możliwość dzielenia czasu między spotkania a zobowiązania zawodowe – kończenie tekstów, zebranie redakcyjne online czy inne zadania, których nie można porzucić na tyle dni. Mamy tego świadomość i zachęcamy, by w razie wątpliwości odezwać się do nas z pytaniami o logistykę całego seminarium.
ZGŁOSZENIA: dorota.borodaj@gmail.com
Nabór trwa do wyczerpania miejsc.
Idea:
Relacjonowanie historii to znacznie więcej niż opisywanie przeszłości. Chodzi o budowanie mostów z teraźniejszością, odkrywanie tego, co składa się na współczesną tożsamość i badanie, w jaki sposób historia – i sposób, w jaki ją opowiadamy – kształtuje dzisiejsze społeczności zarówno w skali mikro, jak i makro.
W jaki sposób szukać tematów, weryfikować wiedzę i tworzyć treści, które przemawiają nie tylko do entuzjastów historii?
Jak wielkie narracje – w tym budowane przez czołowe instytucje – wpływają na język mówienia o historii w mediach?
Jak możemy korzystać z narzędzi akademickich i gdzie przebiegają linie napięć między światem akademii a reportażu?
Jak mogą nam pomóc narzędzia sztucznej inteligencji? A jak – bardziej tradycyjne narzędzia badawcze i akademickie? I co się stanie, jeśli użyjemy ich wszystkich naraz?
Goście:
Wśród naszych ekspertek i ekspertów znajdą się: Anette Harlfinger / dyrektorka działu historyczno-naukowego ZDFinfo, dr Karolina Ćwiek-Rogalska / kierowniczka grantu ERC „Recycling the German Ghosts”, Instytut Slawistyki PAN, Kamila Sobczyk / Delloitte Polska, dr hab. Anna Wylegała / Instytut Filozofii i Socjologii, Polska Akademia Nauk, dr Gundula Bavendamm / Dyrektorka Fundacji Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie, prof. dr hab. Krzysztof Ruchniewicz / Dyrektor Centrum Willy’ego Brandta i Pełnomocnik Ministra Spraw Zagranicznych ds. polsko-niemieckiej współpracy społecznej i przygranicznej, dr Jakub Gałęziowski / Prezes Polskiego Towarzystwa Historii Mówionej i autor książki „Niedopowiedziane biografie: polskie dzieci urodzone z powodu wojny”, Christiane Hoffmann / dziennikarka i autorka książki „Czego nie pamiętamy. Pieszo śladami ucieczki ojca, dr Joanna Ostrowska/historyczka, krytyczka filmowa i dramaturżka, autorka m.in. książki „Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej”.
Organizatorzy: Fundacja Instytut Reportażu, Niemieckie Stowarzyszenie Dziennikarzy DJV e.V.