Miedzianka – 27.08

 

Zapraszamy na trzy spacery, których punktem wyjścia jest przestrzeń i historia Miedzianki – niegdyś (mniej lub bardziej) prosperującego miasteczka, po którym dzisiaj już niewiele zostało. Spacery poprowadzą architektki i architekci, dla których ważne są tematy przestrzeni i jej odczuwania, przyrody, ludzkiej ingerencji w terenie i wykorzystanie jego zasobów. Miedzianka wydaje się idealnym miejscem do takich refleksji.

 

27 sierpnia (sobota), Miedzianka

Start: Stara Szkoła w Miedziance (wstęp wolny)

10:00 – 12:00  „Rozpoznanie”

Podczas spaceru „Rozpoznanie” spojrzymy na materialne ślady dawnego Kupfenbergu okiem nieuzbrojonym w historyczną wiedzę, oczekiwania czy uprzedzenia. Przekonamy się jak bez przewodników można odczytać pozostałości po dawnym mieście i jego mieszkańcach.

Spacer poprowadzą: Marcin Maraszek i Maciej Kaufman z pracowni archigrest

 

Jesteśmy architektami. Współpracujemy od 2008 roku, a od 2015 jako Archigrest sp. z o.o. Doświadczenie zdobywaliśmy w Paryżu, Londynie, Berlinie i Warszawie. Obecnie nasza pracownia liczy 7 młodych architektek i architektów. Projektujemy wnętrza mieszkań i sklepów, wystawy, domy, budynki publiczne, place, parki, czasem całe dzielnice. Wygraliśmy kilka konkursów architektonicznych. Budujemy historyczny Park na Kopcu Powstania Warszawskiego (w Warszawie) i domy na Mazurach, projektujemy osiedle mieszkaniowe i kolejny park na postindustrialnym terenie Portu Żerańskiego (też w Warszawie). Maciej uczy na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Angażujemy się w nietypowe projekty badawcze, edukacyjne i warsztaty. Inspiruje nas to, co Owen Hatherley nazywa “ruinami przyszłości”: niezrealizowane i zapomniane wizje przyszłości, zatrzymane budowy i porzucone fabryki przejęte przez “czwartą naturę”.

 

13:00 – 15:00  Spacer „Pamięć natury”

Będziemy poszukiwać zmian w krajobrazie przyrodniczym wynikających z działalności człowieka, docierając przez to do historii miejsca. Spróbujemy też zdefiniować, czym jest natura w świecie pozbawionym dziewiczej przyrody. Przyjrzymy się jak rośliny synantropijne kolonizują przestrzeń dając możliwość przetrwania w antropocenie bytom nieludzkim.

Spacer poprowadzą Magdalena Wnęk i Justyna Dziedziejko z pracowni architektury krajobarazu topoScape

 

Pracownia topoScape powstała w 2017 r. w wyniku współpracy dwóch doświadczonych projektantek: Justyny Dziedziejko oraz Magdaleny Wnęk. Zajmuje się szeroko pojętym projektowaniem krajobrazu w kontekście współczesnych miast. Projektując uwzględnia kontekst miejsca, uwarunkowania przyrodnicze i ekonomiczno-eksploatacyjne, relacje społeczne pomiędzy użytkownikami, potrzeby zrównoważonego rozwoju oraz gospodarowanie wodami opadowymi. Dorobek pracowni tworzy wiele projektów publicznych i deweloperskich. Od 2017 roku wspólnie z pracownią archigrest zespół topoScape zdobył pierwsze nagrody w trzech konkursach projektowych na przestrzenie publiczne w Warszawie, m.in. projekt Parku na Kopcu Powstania Warszawskiego (w trakcie budowy) oraz Parku Żerańskiego (w trakcie projektowania).

 

17:00 – 19:00  „Humidium”

Spacer mikroklimatyczny będzie trenować nasz zmysł udziału, ucieleśnionego rozpoznania środowiska i termodynamicznych zależności pomiędzy formami życia i trwania. Wędrować będziemy przez mikroklimaty, plamy słońca i cienia oraz Humidium, które w koncepcji czterech żywiołów oznacza zmienność wynikającą z mieszania się wody i powietrza.

Spacer poprowadzą: Małgorzata Kuciewicz i Simone de Iacobis z Grupy Architektonicznej Centrala

 

W swojej architektoniczno-badawczej praktyce CENTRALA przygląda się relacjom architektury i zjawisk przyrodniczych. Architektura jest dla nich procesem, a grawitacja, cyrkulacja wody, zjawiska atmosferyczne czy astronomiczne – jej budulcem. W architekturze łączącej intymną, ludzką skalę ze skalą planety widzą narzędzie, które pomaga dostroić się do rytmu otaczającego nas świata. Ideą tworzenia rzemieślniczych mikroklimatów wygrali konkurs „Futuwawa. Jak będziemy mieszkać w Warszawie za 30 lat”. Swoje rozpoznania CENTRALA prezentuje na międzynarodowych wystawach m.in. na Biennale Architektury w Wenecji (2018), London Design Biennale (2021), Triennale Architektury w Lizbonie (2022). Od 2017 stale współpracują z Charkowską Szkołą Architektury, realizując autor-ski cykl warsztatów

 

 

Dodatkowo, przy okazji zapraszamy na wydarzenie organizowane przez zaprzyjaźnioną księgarnię w Nowym Szybie:

26 sierpnia (piątek), Miedzianka

17:00 Otwarcie księgarni w Nowym Szybie (tuż obok Starej Szkoły) – pierwszy projekt artystyczny w Szybie. Wystawa i działanie artystyczne Ady Rączki Chciałxm / Chcę / Chcemy. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

 

*Jeśli zdecydują się Państwo przyjechać na (jeden lub wszystkie trzy) spacery, prosimy o nie pozostawianie samochodów w Miedziance – nie ma tam miejsc parkingowych. Z Janowic Wielkich można przejść do Miedzianki tzw. starą drogą (którą oznaczymy) – spacer koło 1,5 km.