O festiwalu

 

Miedzianka Po Drodze – wędrowny festiwal literacki

27 sierpnia – 3 września 2022

 

W 2022 roku festiwal Miedzianka Fest powraca w zupełnie nowej, wędrownej formule jako Miedzianka po Drodze. 

 

Zaczynamy w sobotę, 27 sierpnia w Miedziance na Dolnym Śląsku 3 spacerami. W niedzielę 28 sierpnia festiwalowa kolumna wyruszy w liczącą prawie siedemset kilometrów podróż przez Polskę. Przez następnych siedem dni Miedzianka po Drodze odwiedzi siedem miejscowości:

 

27 sierpnia – Miedzianka – PROGRAM

28 sierpnia – Gliwice – PROGRAM

29 sierpnia – Racibórz – PROGRAM

30 sierpnia – Nysa – PROGRAM

31 sierpnia – Opole – PROGRAM

1 września – Złoty Stok – PROGRAM

2 września – Pleszew – PROGRAM

3 września – Sierosław w Gminie Tarnowo Podgórne – PROGRAM

 

Każdy festiwalowy dzień wypełnią spotkania z pisarkami i pisarzami, warsztaty, koncerty, kino letnie, spacery i zajęcia dla dzieci.

 

Wędrowna forma festiwalu pozwala też zmniejszyć jego ślad ekologiczny i antropopresję na miejsce, w którym dotąd się odbywał. To nie publiczność musi przyjechać do Miedzianki, a Miedzianka przyjedzie do publiczności. Zwiększy to także możliwość uczestniczenia w imprezie osobom wykluczonym transportowo. W realizacji takiej wrażliwej na ekologiczne i społeczne wyzwania formy festiwalu pomaga nam Fundacja Deloitte Polska

 

Festiwal jeszcze bardziej niż wcześniej otwiera się na literaturę bez względu na gatunek. Choć jego organizatorem jest Instytut Reportażu, to w programie nie zabraknie miejsca dla powieści, eseju, poezji czy literackiego eksperymentu między gatunkami. Temat  tegorocznej edycji festiwalu to literatura niepraktyczna. Więcej w Manifeście programowym Miedzianki Po Drodze 2022.   Partnerem festiwalu obsługującym autorki i autorów jest Agencja Autorska „Opowieści”

 

O tym, które autorki i którzy autorzy pojawią się na festiwalowych spotkaniach piszemy na festiwalowych kontach w mediach społecznościowych na Instagramie i Facebooku. Pełny program ogłosimy w sierpniu.

 

Jak zwykle zadbamy też o najmłodszych czytelników – tak jak we wcześniejszych edycjach festiwalu o strefę dziecięcą zadbają Etnowarsztaty razem z Wydawnictwem Nasza Księgarnia. 

 

Nie sposób też przecenić krajoznawczego waloru tak sformatowanej imprezy. Zakorzenienie w krajobrazie to znak firmowy MiedziankaFest i nie chcemy z tego zrezygnować podczas Miedzianki po Drodze. Nowa formuła to okazja by poznać i opowiedzieć kawałek Polski. Nie możemy z niej nie skorzystać. Będziemy przemierzać kraj kamperami udostępnionymi przez Campiri Polska. Podróż tej festiwalowej kolumny będziemy relacjonować w mediach społecznościowych.

 

Także spotkania autorskie na trasie festiwalu będziemy transmitować online. Rozmowy z naszymi autorkami i autorkami opublikuje Audioteka w formie podcastu Mówi Miedzianka. Pandemia nauczyła nas bowiem jak zwiększać dostępność kultury poprzez tego typu narzędzia.

 

Wspólnie z redakcją przygotowaliśmy specjalne, cyfrowe wydanie Pisma na drogę. W środku mnóstwo o literaturze niepraktycznej, teksty gości festiwalu i turystyczno-krajoznawcze polecenia z festiwalowej trasy. Można je pobrać tutaj.

 

Festiwal Miedzianka po Drodze organizowany jest przez Fundację Instytut Reportażu w Warszawie.

 

Gospodarzami na trasie festiwalu są: Centrum Kultury Victoria, Miasto Racibórz, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu, Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Nysie, Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu, Kopalnia Złota w Złotym Stoku, Miasto Pleszew, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Pleszewie, Zajezdnia Kultury oraz Gmina Tarnowo Podgórne.

 

Partnerami festiwalu są: Fundacja Deloitte Polska, Audioteka, Campiri, Agencja Autorska „Opowieści”, Wydawnictwo Nasza Księgarnia, Concordia Design, Vita-Medica, Flokk, Profim, Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach, Arena Gliwice, Miasto Gliwice, Miasto Nysa, Miasto Opole, Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna, Hotel Mikulski, Restauracja Etiuda, Metropolia Górnośląsko-Zagłębiowska, Koleje Dolnośląskie oraz Koleo.

Mecenasem festiwalu jest: MUŻYŁO Kancelaria Adwokacka

Współpraca merytoryczna: Amnesty International Polska, Greenpeace Polska

 

Patroni medialni: Pismo, Radio 357, National Geographic Traveller, Noizz, Nowiny Gliwickie, CCM Radio, Raciborska Telewizja Kablowa, Nowiny.pl oraz Dzisiaj w Gliwicach

 

Jesteśmy dumnym członkiem Koalicji Letnich Festiwali Literackich 

 

 

Kontakt:

Aneta Kłodaś – dyrektorka festiwalu – aneta.klodas@instytutr.pl

Filip Springer – koordynator programu – kontakt@filipspringer.com