23 Kwietnia 2024 ― Wtorek,
godz. 18:00

Tańcząc. Premiera książki Agnieszki Jucewicz i Bartłomieja Dobroczyńskiego

Zapraszamy do Faktycznego Domu Kultury na premierę książki „Tańcząc. Rozmowy o kryzysie i przemianie”. Rozmowę z Agnieszką Jucewicz i Bartłomiejem Dobroczyńskim poprowadzi Weronika Wawrzkowicz.
Kryzys wieku średniego, kryzys egzystencjalny, duszące poczucie, że życie nas przerosło – kryzysy coraz liczniej dotykają naszego życia – prywatnego, społecznego i globalnego, eksperci zaś mówią, że doszliśmy do momentu nieusuwalnego wielokryzysu.
Bartłomiej Dobroczyński i Agnieszka Jucewicz dedykują swoje poszukiwania dróg wyjścia z tej sytuacji „wszystkim, którzy czują, że znaleźli się w miejscu, gdzie boli, czasem bardzo, i nie wiadomo, dokąd iść dalej ani co robić, bo stare sposoby radzenia sobie zawodzą”. Nawiązując do dorobku wielkich umysłów (ale i tekstów kultury) rysują trajektorię osobistych i zbiorowych kataklizmów, znajdując język dla naszego doświadczenia i sposób na jego „odsamotnienie” a także odrobinę nadziei. „Ta nadzieja nie jest lukrowana.
W dodatku żeby ją posiąść, trzeba się ciut wysilić, ale możemy obiecać, że jest osiągalna dla wszystkich” – mówią.
Żyjąc na krawędzi musisz nauczyć się balansować. O tym jest ta książka. I oczywiście o tym na jak wiele, pozornie przemyślnych, sposobów nie dopuszczamy do siebie różnych kryzysów – dotykających planetę, wspólnotę, kraj, rodzinę, wreszcie – nas samych. Wnikliwa, pozbawiona „dobrych rad” i moralizatorstwa, ale jednocześnie przejmująco etyczna. Bo odpowiedzi na kryzys są ciągle takie same, mimo zmian natężenia tegoż i zmian w scenografii.
Marta Niedźwiecka
Polubiłem tę książkę, za to, że do ostatniej strony utrzymała mnie w napięciu. Dużo się dowiedziałem o sobie. Nie zawsze było to miłe, ale zawsze bardzo ciekawe. Jest w niej wiedza, którą przeczuwałem,
ale nie umiałem nazwać. Jest też taka, którą nazywałem źle i dlatego nie rozumiałem. I na koniec, odkryłem rzeczy, o których nie wiedziałem, a dzięki nim będę lepiej rozumiał i świat i siebie.
Mikołaj Grynberg
„w kryzysie nie damy się” – głosiło hasło z opakowania wyrobu czekoladopodobnego z PRL. Ale kryzys na pewno przydarzy się wszystkim z nas, i to pewnie wtedy, gdy będziemy najmniej gotowi.
Dlatego warto poczytać ten zbiór możliwości, propozycji, sugestii – niekoniecznie łatwych czy lekkostrawnych, może odrobinę wywrotowych, żeby przekonać się, że czasami przez kryzys prowadzi droga do świata niezłożonego z samych towarów zastępczych.
Współorganizacja: Agora
Projekt współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa
Współpraca:
AGORA
Gdzie:
Faktyczny Dom Kultury

Godzina:
18:00
Dołącz do:
Tańcząc. Premiera książki Agnieszki Jucewicz i Bartłomieja Dobroczyńskiego
Przejdź do wydarzenia