Podcast

 

 

Potrzebujemy nowego świata. Ten, który mamy już za chwilę może nie nadawać się do życia. Nie mamy jednak planety B. Musimy przeorganizować się tu – na Ziemi, opowiedzieć sobie siebie na nowo. Tak, żebyśmy uwierzyły i uwierzyli, że zmiana jest możliwa i że katastrofa nie jest jedynym scenariuszem. Do tego potrzebujemy jednak nowego języka i nowych metafor.
Nie odkryjemy ich nie marząc. A przecież najlepiej jest marzyć przy pomocy opowieści. To wszystko oznacza, że literatura staje się działaniem niemalże pierwszofrontowym w walce o lepszą przyszłość.

 

Amerykański poeta William Carlos Williams, od którego pochodzi tytuł podcastu, zwracał uwagę, jak wiele zależy od tego, żeby zauważyć świat i przytomnie go opisać. I właśnie o tym jest nasza opowieść. O ponownym spotkaniu ze światem, na nowych warunkach, za pomocą słów.
„Tak wiele zależy od czerwonej taczki” to dziesięcioodcinkowy audioesej o innych możliwościach języka i życia. Julia Fiedorczuk, Dyba Lach i Filip Springer przez blisko rok nie rozstawali się z rejestratorami. Zaglądają do książek, czytają poezję, ale wyruszają też do wymyślonego miasta i na przygnębiająco prawdziwą wschodnią granicę Unii Europejskiej. Rozmawiają ze sobą, ale też z ekspertami i ekspertkami. Wszystko po to, by znaleźć odpowiedź na pytanie, w jaki sposób literatura pomoże nam wyjść z kryzysu ekologicznego?

 

Podcast zrealizowany we współpracy ze Szkołą Ekopoetyki do odsłuchania w Audiotece