Młodzi Piszą Reportaż

Fundacja Instytut Reportażu zaprasza warszawskie szkoły ponadpodstawowe do udziału w projekcie

W ramach projektu „Młodzi piszą reportaż”:

  • Umożliwimy udział grupy uczennic i uczniów z 4 szkół w darmowych jednodniowych warsztatach pisania reportaży, prowadzonych przez osoby zajmujące się zawodowo reportażem – czynnych, nagradzanych za teksty, śledztwa, książki i podcasty dziennikarzy. Warsztaty odbędą się (jedna szkoła – jeden termin) w maju, czerwcu, wrześniu i październiku 2022 r.
  • Po warsztatach uczestniczki i uczestnicy projektu będą mieli za zadanie napisać krótki reportaż na wybrany temat.
  • Autorzy najlepszych prac otrzymają wsparcie redakcyjne oraz możliwość spotkań z redaktorem lub redaktorką w celu dopracowania swoich tekstów.
  • Następnie reportaże zostaną opublikowane i promowane w mediach społecznościowych Instytutu Reportażu.

Dlaczego warto wziąć udział w projekcie?

Dzięki udziałowi w projekcie uczestniczki i uczestnicy będą mieli szansę poznać zawód reportera od kuchni, poznają realia dotyczące rynku pracy w Polsce, kompetencje, których oczekują pracodawcy oraz zmiany, jakie zachodzą w mediach. Reporterzy i reporterki opowiedzą o samym reportażu – czym jest i jaki jest klucz do napisania cennego dla czytelnika tekstu. Przekażą także wiedzę o różnych formach reportażu (prasowy, internetowy, książkowy, radiowy) oraz wspólnie z uczestnikami poddadzą analizie jeden z głośniejszych tekstów reporterskich z ostatniego roku. Udział w projekcie – w swoich założeniach – będzie wzmacniał u młodych ludzi kompetencje kluczowe dla przyszłego rynku pracy: umiejętności poznawcze, inteligencję społeczną oraz umiejętność krytycznego myślenia i analizy. Będzie to również po prostu szansa na spotkanie i rozmowę z osobami zawodowo zajmującymi się reportażem i dziennikarstwem.

Jak zgłosić się do projektu?

Żeby zgłosić swoją szkołę, należy do 17 maja 2022 r. zaakceptować regulamin (poniżej) oraz wypełnić formularz zgłoszeniowy pod adresem: https://forms.gle/vMMpqHYjEEdRTUJC7

Na podstawie zgłoszeń do 20 maja zostaną wytypowane 4 szkoły, które wezmą udział w projekcie.

Zakresy tematyczne reportaży:

  • Jak nastolatki z Ukrainy odnajdują się w polskiej rzeczywistości?

Kim są nowi mieszkańcy naszego miasta i nasi nowi koledzy i koleżanki ze szkoły, uczniowie z Ukrainy, których inwazja rosyjska zmusiła do przeprowadzki do Polski i zmiany dotychczasowego życia. Z jakimi historiami przychodzą, jakie mają obawy i problemy, a jakie marzenia i oczekiwania, czego pragną i jak widzą swoją przyszłość.

 

  • Miłość do ojczyzny w oczach kilku pokoleń. Za co kochamy Polskę.

Wojna w Ukrainie zmusiła nas do postawienia sobie na nowo pytania o nasz patriotyzm. Spróbujmy więc porozmawiać ze sobą nawzajem (znajomi, rodzeństwo), czym jest dla nas, młodych mieszkańców stolicy, miłość do ojczyzny. Dlaczego, jak i za co kochamy Polskę. To samo pytanie zadajmy starszym pokoleniom (rodzicom, dziadkom, nauczycielom), po to, by nauczyć się słuchać oraz otwierać na odmienne podejścia do tego samego tematu.

 

  • W pomocy innym widzą sens życia. Kim są ci, którzy pomagają.

Znajdź w swoim otoczeniu (szkoła, dzielnica, miasto) grupę wolontariuszy lub fundację pomocową, której sensem działalności jest niesienie pomocy innym. Porozmawiaj z bohaterami reportażu o tym, jak wygląda ich praca, ale także codzienne życie. Dowiedz się, dlaczego pomagają, co ich nakręca, jak to się stało, że udzielanie pomocy stało się ich sensem życia, ale także o tym, jaką płacą cenę za to, jak pracują, jak radzą sobie zderzając się codziennie z nieszczęściem.

Regulamin projektu

 

Projekt współfinansuje m. st. Warszawa