Wiedza ucieleśniona, pamięć mięśniowa, pozaludzka perspektywa. Tworzenie przez zaniechanie, milczenie zamiast słów. Cisza jako forma opowieści. Nasłuch. Zamknięte oczy. Dotyk. Czwarta przyroda i trzeci krajobraz. Architektura mikroklimatów. Przyszłość, nadzieja i wspólnota.

 

Miedzianka to miejsce wielokrotnie doświadczone. Przez całe wieki była traktowana jak zasób – od średniowiecza człowiek eksploatował ukryte pod miasteczkiem skarby, aż w końcu doprowadził do jego upadku. Można więc los Miedzianki odczytywać jak metaforę planety – to bezmyślna ludzka zachłanność i krótkowzroczność doprowadziła to miejsce do ruiny.
Ale ruina nie oznacza końca. To tylko nowy początek. Na gruzach Miedzianki ciągle wyrastają nowe, ludzkie i nie-ludzkie opowieści. Spotykają się języki i poetyki. Swoje rozpoznania prowadzi tu fauna, flora, funga i kapitał. To przestrzeń subtelnych komunikatów i niepozornych acz nieodwracalnych zmian.

 

Warsztaty „Poszerzona rzeczywistość” to zupełnie nowy koncept w ramach festiwalu Miedzianka po Drodze – jedyny, który odbywa się w miejscu narodzin tej imprezy. Chcąc zmniejszyć antropopresję i ślad ekologiczny naszych działań ograniczamy je do nieinwazyjnych twórczych peregrynacji. W Miedziance w ciszy, spokoju i kameralnym gronie chcemy aktywnie doświadczyć tego miejsca, a potem zabrać stąd strzępki grzybni, która owocować będzie w całym kraju.

Marzymy o tym, by w Miedziance zaczynały się zmiany – twórcze reakcje na kryzysy, których już doświadczamy i które nas czekają w przyszłości. Bo rozszerzona rzeczywistość nie ma granic, a żadnego końca świata nie będzie.

 

Do stworzenia programu tych warsztatów zaprosiliśmy ekspertów i ekspertki z różnych światów – architektury, urbanistyki, fotografii, poezji, filozofii, botaniki, ornitologii, filozofii, meteorologii, etyki. W oparciu o ich wiedzę, pomysły i doświadczenie stworzyliśmy pięć interdyscyplinarnych ścieżek warsztatowych: filozoficzną, obserwacyjną, wizualną, humanistyczną i zmysłową. Każda składa się z trzech, komplementarnych względem siebie czterogodzinnych bloków zajęć warsztatowych. Uczestników i uczestniczki warsztatów zapraszamy do podążenia jedną z tych właśnie ścieżek.

 

Ze szczegółami organizacyjnymi dotyczącymi warsztatów zapraszamy do zapoznania się tutaj.

 

Bilety na warsztaty można kupić tutaj