godz. 18:00
10/15 Urodzinowy tydzień Instytutu Reportażu i Dowodów
Mamy urodziny i będziemy je świętować przez cały tydzień 🎉🎉🎉Serdecznie zapraszamy przyjaciół i przyjaciółki Instytutu Reportażu i wszystkie osoby, które chcą uczcić z nami piętnastolecie fundacji i dziesięciolecie wydawnictwa.
Zaczynamy w poniedziałek 2 grudnia, kończymy w sobotę 7 grudnia.
Będzie całkiem poważnie i zupełnie niepoważnie, zmieszamy fiction i non-fiction, prawdopodobnie nawet potańczymy.
Dla uczestników i uczestniczek quizów i gier przygotowaliśmy nagrody niespodzianki – ale możemy chyba zdradzić, że będą wśród nich np. aparat, którym Filip Springer robił zdjęcia m.in. do „Kolekcji Wrzesińskiej” („typu polaroid, ale nie polaroid”) i specjalne pierwsze wydanie „Gotlandu”, na którym Mariusz Szczygieł umieści swoje komentarze, poprawki i uwagi, do tego zaproszenia do teatru Studio, karnety do Wrzenia i dużo, dużo więcej.
Spotykamy się w Faktycznym Domu Kultury i we Wrzeniu Świata, wszystkie szczegóły poniżej.
↪️ Wersja skrócona dla niecierpliwych:
2.12, poniedziałek
godz. 18.00 FAKTYCZNY DOM KULTURY:
MOJE POGO. Spektakl na podstawie reportażu Jakuba Sieczki, wykonanie: Maria Czok.
godz. 19.00 WRZENIE ŚWIATA:
Wiersz pomału – wieczór poezji z Barbarą Klicką.
3.12, wtorek, godz. 19.00 WRZENIE ŚWIATA:
Ćwiczenia z pytań krytycznych z Magdą Szcześniak i Łukaszem Zarembą – spotkanie warsztatowe.
4.12, środa, godz. 18.00 FDK:
Rozmowa o nowych formach i formatach w reportażu z udziałem Bartosza Panka i Filipa Springera, poprowadzi ją Mariusz Szczygieł.
Odsłonimy również kulisy naszego nowego przedsięwzięcia.
5.12, czwartek, godz. 19:30 FDK:
Faktyczny konkurs wiedzy o reportażu.
6.12, piątek, WRZENIE ŚWIATA: wieczór gier i zabaw, owszem, z nagrodami 🙂
17:00 – reporterskie państwa miasta z Witoldem Szablowskim.
18:00 – 19:30 wieczór gier i zabaw – Nowe Wrzenie – reporterskie bingo poprowadzi Gąsiu.
19:30 – talk show Mariusza Szczygła – Na każdy temat z autorkami Dowodów.
7.12. Sobota
10.00 Zbiórka przed WRZENIEM ŚWIATA – spacer przyrodo-miastoznawczy poprowadzi Staszek Łubieński.
11:00-14:00 – mikrowarsztaty Instytutu Reportażu:
Podstawy czeskiego ze Szczygłem / Wegański śledzik z Sobulskim / Lokowanie pasażerów z Gitkiewicz.
17.00-18:30 FDK: Do kogo mówimy? Dyskusja z udziałem Magdaleny Kicińskiej i Bartosza Węglarczyka, moderacja Olga Gitkiewicz
od 19.00 – Afterparty we Wrzeniu, zapraszamy na urodzinowe słodkości, a na niesłodkości zapraszamy ze zniżka 15% na 15 urodziny.
📜 O wydarzeniach bardziej szczegółowo:
2.12, godz. 18 FAKTYCZNY DOM KULTURY: MOJE POGO. Spektakl na podstawie reportażu Jakuba Sieczki.
Fundacja Instytut Reportażu i Wydawnictwo Dowody serdecznie zapraszają na spektakl MOJE POGO z udziałem Marii Czok.
MOJE POGO to spotkanie. O każdej porze dnia i nocy. Z przechodniem, siostrami, żonami, mężami, matkami, kochankami, biednymi, bogatymi, miłymi i bardzo nie. Co ich łączy? Wybranie numeru 999 lub 112. MOJE POGO to próba scenicznego poszukiwania równowagi między paraliżującą niepewnością a wyniszczającą rutyną.
Monodram powstał na III roku aktorstwa w ramach zajęć „Teatr ożywionej formy” na podstawie bestsellerowego reportażu POGO Jakuba Sieczki – lekarza, który przez 6 lat pracował w stołecznym pogotowiu ratunkowym.
Projekt współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa
2.12. godz. 19 WRZENIE ŚWIATA: Wiersz pomału – wieczór poezji z Barbarą Klicką
Barbara Klicka usiądzie wraz z Wami w cichej sali Wrzenia Świata by czytać wspólnie wiersze i o nich rozmawiać. Na spotkania nie obowiązują żadne zapisy, wszystkie są otwarte dla chętnych. Wystarczy przyjść i być.
3.12. godz. 19 WRZENIE ŚWIATA: Ćwiczenia z pytań krytycznych
Spotkanie warsztatowe z Magdą Szcześniak i Łukaszem Zarembą ze stawiania pytań krytycznych. Spróbujemy wspólnie przyglądać się wybranym zjawiskom współczesnym – często takim, które ogniskują konflikty społeczne – zastanawiając się, o czym mówimy, gdy kłócimy się o sprawy podstawowe.
4.12 godz. 18.00 FDK: Dyskusja o tym, czy potrzebujemy nowych form i formatów w reportażu, a jeśli tak, to dlaczego i jakich. Zastanowimy się też nad sensownym wykorzystywaniem sztucznej inteligencji i algorytmów w pracy dziennikarskiej. Goście: Bartosz Panek i Filip Springer, prowadzenie Mariusz Szczygieł.
PS Uchylimy również rąbka pewnej tajemnicy.
Rozmowa jest elementem projektu, który realizujemy w ramach KPO.
5.12, godz. 19:30 FDK: Faktyczny turniej wiedzy o reportażu: kilkadziesiąt pytań nie zawsze albo nawet nigdy serio, oczywiście nagrody – wystarczy przyjść, pobrać formularz, zająć miejsce i podawać właściwe odpowiedzi.
Prowadzenie zespół IR w składzie Gitkiewicz, Kątny, Springer.
6.12, godz 17.00 i 18.00 WRZENIE: Wieczór gier otwarty dla wszystkich chętnych, zapraszamy serdecznie – zaczynamy od reporterskich państw miast z obieżyświatem Witoldem Szabłowskim, a potem reporterskie bingo poprowadzi jedyny i niepowtarzalny Gąsiu.
Nagrody! Oklaski! Brokat!
19:30 – FDK: Talk show Mariusza Szczygła – Na każdy temat z autorkami Dowodów, czyli z Borodaj, Burton, Gitkiewicz, Jabłońską.
7.12. Sobota wielce bogata w wydarzenia:
10.00 Zbiórka przed Wrzeniem Świata – spacer miastoznawczy poprowadzi Staszek Łubieński.
11:00-14:00 – mikrowarsztaty Instytutu Reportażu, po ok. 30-45 minut każdy:
Podstawy czeskiego ze Szczygłem: czy czeski jest łatwy i zabawny, czy trudny i poważny? Czy w czeskim wszystko jest na opak niż w polskim? Zobaczymy.
Wegański śledzik z Sobulskim, czyli kurs kulinarny idealny na grudniowe spotkania.
Lokowanie pasażerów z Gitkiewicz, czyli o co chodzi z tą numeracją miejsc w pociągach.
17.00-18:30 FDK: Do kogo mówimy? Dyskusja z udziałem Magdaleny Kicińskiej i Bartosza Węglarczyka, moderacja Olga Gitkiewicz
Media działające dla dobra publicznego stoją przed jednym z największych wyzwań – jak dotrzeć do publiczności, która unika lub nie ufa tradycyjnym środkom przekazu. Zaufanie do mediów w wielu krajach europejskich maleje, w Polsce tylko 19% obywateli uważa, że media są niezależne od wpływów politycznych. Jednocześnie wiele osób korzysta z informacji pochodzących z powierzchownych źródeł, takich jak media społecznościowe (55% w Polsce, tylko 13% wskazuje na prasę) oraz strony internetowe, gdzie istotne problemy społeczne są redukowane do sensacyjnych nagłówków. Jak w takim razie opowiadać o misji niezależnych mediów i jak ją utrzymywać? Wspólnie się nad tym zastanowimy.
A potem – od 19.00 – Afterparty we Wrzeniu, muzyka, rozmowy, może nawet tańce, częstujemy urodzinowymi słodkościami, a na niesłodkości zapraszamy ze zniżką 15% na 15 urodziny.
Wszystkie wydarzenia są otwarte i na wszystkie serdecznie zapraszamy.
Projekt współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa
Wydawnictwo Dowody
Faktyczny Dom Kultury/Wrzenie Świata
Godzina:
18:00