17 Marca 2022 ― Czwartek,
godz. 19:00

Błony umysłu. Premiera książki Jolanty Brach-Czainy

Faktyczny Dom Kultury przy Gałczyńskiego 12 zaprasza na spotkanie poświęcone książce Jolany Brach-Czainy „Błony umysłu”. W rozmowie z pisarką i kulturoznawczynią Sylwią Chutnik porozmawia Monika Tutak-Goll, dziennikarka i wiceszefowa Wysokich Obcasów. Po spotkaniu pokaz wideo spektaklu z Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu „Szczeliny istnienia | Krzątactwo” w reżyserii Pawła Paszty.
„Jolanta, córka Ireny, wnuczka Bronisławy, prawnuczka Ludwiki” – gdy na okładce pierwszego wydania tej niezwykłej, filozoficznej opowieści o człowieku zamiast tradycyjnego imienia i nazwiska pojawiły się imiona przodkiń Jolanty Brach-Czainy, zapanowały zdumienie, konsternacja i zachwyt. Dopiero odkrywaliśmy w Polsce herstorię, a ludowa historia kobiet dopiero zaczynała być opowiadana. Niewiele jest książek równie przełomowych dla polskiej filozofii i literatury jak dzieła Jolanty Brach-Czainy. Wielokrotnie cytowane i dyskutowane stały się kluczowe dla zrozumienia tego, kim jesteśmy.
W rozważaniach zebranych w Błonach umysłu Brach-Czaina przypomina – podobnie jak w legendarnych Szczelinach istnienia – o rytuałach, które wypełniają naszą codzienność. Ale co wynika z faktu, że żyjemy? I jak żyć w świecie, który ciągle się przeobraża? Zdaniem filozofki ludźmi stajemy się poprzez relacje. „Jestem wśród innych tak, jak oddycham”, pisze. Błony umysłu są zaproszeniem do przyjrzenia się na nowo światu ludzi, zwierząt, roślin i pojęć. Zaproszeniem nieustannie aktualnym, bo zawsze w swojej zachłanności „kurczowo ściskamy okruchy świata, żebrząc o życie”.
Współorganizacja: Dowody na Istnienie
Projekt wspiera Miasto Stołeczne Warszawa.
Współpraca:
Dowody na Istnienie
Gdzie:
Faktyczny Dom Kultury

Godzina:
19:00
Dołącz do:
Błony umysłu. Premiera książki Jolanty Brach-Czainy
Przejdź do wydarzenia