17 Stycznia 2023 ― Wtorek,
godz. 19:00

Kajś – Zbigniew Rokita i Grzegorz Kulik opowiedzą Górnym Śląsku

Zapraszamy do Faktycznego Domu Kultury na spotkanie ze Zbigniewem Rokitą, autorem książki „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku” oraz Grzegorzem Kulikiem, autorem śląskiego przekładu. Rozmowę poprowadzi Arkadiusz Gruszczyński. Spotkanie będzie transmitowane na żywo na YT Faktycznego Domu Kultury oraz na Fb Instytutu Reportażu.
Przez większość życia uważałem Ślązaków za jaskiniowców z kilofem i roladą. Swoją śląskość wypierałem. W podstawówce pani Chmiel grała nam na akordeonie Rotę, a ja nie miałem pojęcia, że ów plujący w twarz Niemiec z pieśni był moim przodkiem.
O swoich korzeniach wiedziałem mało. Nie wierzyłem, że na Śląsku przed wojną odbyła się jakakolwiek historia. Moi antenaci byli jakby z innej planety, nosili jakieś niemożliwe imiona: Urban, Reinhold, Lieselotte.
Później była ta nazistowska burdelmama, major z Kaukazu, pradziadek na „delegacjach” w Polsce we wrześniu 1939, nagrobek z zeskrobanym nazwiskiem przy kompoście. Coś pękało. Pojąłem, że za płotem wydarzyła się alternatywna historia, dzieje odwrócone na lewą stronę. Postanowiłem pokręcić się po okolicy, spróbować złożyć to w całość. I czego tam nie znalazłem: blisko milion ludzi deklarujących „nieistniejącą” narodowość, katastrofę ekologiczną nieznanych rozmiarów, opowieści o polskiej kolonii, o separatyzmach i ludzi kibicujących nie tej reprezentacji co trzeba. Oto nasza silezjogonia.
Współorganizacja: Wydawnictwo Czarne
Projekt wspiera Miasto Stołeczne Warszawa
Współpraca:
Czarne
Gdzie:
Faktyczny Dom Kultury

Godzina:
19:00
Dołącz do:
Kajś - Zbigniew Rokita i Grzegorz Kulik opowiedzą Górnym Śląsku
Przejdź do wydarzenia