04 Lipca 2024 ― Czwartek,
godz. 18:00

Miejskie strachy. Spotkanie z Łukaszem Drozdą

Faktyczny Dom Kultury i Wydawnictwo Krytyki Politycznej zapraszają na spotkanie z Łukaszem Drozdą, autorem książki „Miejskie strachy. Miasto 15-minutowe, 5G i inne potwory”.
Rozmowę z autorem poprowadzi Filip Springer.

Jak uczynić miasta przyjaznymi dla wszystkich? Urbanistyka już od ponad stu lat zajmuje się badaniem i planowaniem wygodnego życia dla mieszkanek i mieszkańców. Wydawałoby się, że naziemne przejścia dla pieszych, ścieżki rowerowe, maszty telekomunikacyjne czy słupki chroniące chodnik są racjonalnym standardem. Są jednak tacy, którzy widzą w nich zagrożenie, a za pierwsze na polskim ziemiach miasto 15-minutowe uważają… Auschwitz-Birkenau.

Łukasz Drozda opisuje jak prawicowy populizm i myślenie spiskowe stwarzają problem dla przyszłości otaczającej nas przestrzeni, dotykając nawet najbardziej liberalnych światopoglądowo miejsc w kraju, a także to jak przeciwstawić się tego typu zagrożeniom. Rosnąca liczba teorii spiskowych coraz bardziej uniemożliwia przeciwdziałanie kluczowym wyzwaniom współczesnej urbanizacji – od sprawnego internetu bezprzewodowego i zakorkowania miast, aż po walkę ze zmianami klimatu. Nie mówiąc o dostaniu się z wózkiem z domu do żłobka.

Współorganizacja: Wydawnictwo Krytyki Politycznej
Projekt współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa

Współpraca:
Krytyka Polityczna
Gdzie:
Faktyczny Dom Kultury

Godzina:
18:00
Dołącz do:
Miejskie strachy
Przejdź do wydarzenia