15 Listopada 2023 ― Środa,
godz. 19:00

Nitrogliceryna niepokoju. Spotkanie z Beatą Szady

Faktyczny Dom Kultury i Wydawnictwo Dowody zapraszają na spotkanie z Beatą Szady z okazji premiery książki Leilii Guerierro „Nitrogliceryna niepokoju”. Rozmowę poprowadzi Adam Szaja
Wydarzenie będzie transmitowane na żywo i tłumaczone na język migowy.
„Guerriero niezbicie dowodzi, że dziennikarstwo może być również jedną ze sztuk pięknych i tworzyć dzieła o wysokiej wartości, nie rezygnując przy tym z podstawowego obowiązku, jakim jest informowanie” – napisał Mario Vargas Llosa.
Twórczość Leili Guerriero – najlepszej reporterki w Ameryce Łacińskiej – charakteryzuje się gracją stylu, dziennikarskim profesjonalizmem i pokorą.
Nitrogliceryna niepokoju to wybór jej tekstów przygotowany specjalnie dla polskiego czytelnika. Są tu portrety oddanych żon Borgesa i Onettiego, które po ich śmierci zarządzają narracją o słynnych pisarzach, a także najsłynniejszej tancerki tanga („Tango jest jak akt miłości. Podchodzisz, muskasz nogi mężczyzny, a potem agresywnie zahaczasz i blokujesz. I to jest orgazm”). Reportaże o przyjaźni niemożliwej, o antropologach identyfikujących szczątki ofiar dyktatury argentyńskiej, o cmentarzu na Malwinach (Falklandach), o którym przez lata Argentyńczycy nic nie wiedzieli. Eseje i felietony o perwersyjnym sposobie poznawania świata na city tours, o zawodowych pokusach dziennikarzy czy wreszcie o biznesie strachu, który polega na kontrolowaniu nitrogliceryny niepokoju tak, żeby nie wysadziła piszącego w powietrze.
Jak zauważa dziennikarka w jednym z esejów, warto dostrzec różnicę między pisaniem „poprawnym” a „obrzydliwie dobrym” – i urzeczywistniać to drugie.
Leila Guerriero pisze obrzydliwie dobrze.
Współorganizacja: Dowody
Projekt współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa
Współpraca:
Wydawnictwo Dowody
Gdzie:
Faktyczny Dom Kultury

Godzina:
19:00
Dołącz do:
Nitrogliceryna niepokoju. Spotkanie z Beatą Szady
Przejdź do wydarzenia