27 Czerwca 2024 ― Czwartek,
godz. 18:00

Podziemny Muranów. Chutnik i Leociak o Warszawie

Faktyczny Dom Kultury i Wydawnictwo Czarne zapraszają na spotkanie z Jackiem Leociakiem. Z autorem „Podziemnego Muranowa” porozmawia Sylwia Chutnik.

Historia Muranowa zatoczyła łuk: od rajskich krajobrazów XVIII wieku do piekła Umschlagplatzu. Było tu tak pięknie, zrobiło się ponuro i strasznie.

Jacek Leociak odczytuje ten szczególnego rodzaju palimpsest – w miejscu-po-getcie zmieniła się przecież siatka ulic, ich nazwy, zbudowano nowe domy. Przywołuje tętniące kiedyś życiem targowiska przy Gęsiej i Świętojerskiej, tłoczne kamienice Nalewek, dawny plac Broni. Szczególnie skupia się na tym, co pod ziemią. Opisuje życie w getcie podczas powstania: przygotowywanie skrytek, schowków, schronów w piwnicach, wreszcie budowę podziemnych bunkrów. Przytacza historie niemych świadków Zagłady przechowanych w ruinach: błahych przedmiotów codziennego użytku, garnków, kluczy, zbutwiałego i nadpalonego dziennika.

„Ślad ma zostać ciśnięty pod koło historii, żeby je zahamować” – czytamy w relacji znalezionej w bańce na mleko zakopanej w piwnicy przy Nowolipkach 68. Jacek Leociak jak archeolog zbiera te ślady i nakłada obraz dawnego Muranowa na dzielnicę, która dziś tętni życiem, po to, by upamiętnić coś, co wymyka się wyobraźni.

Współorganizacja: Wydawnictwo Czarne
Projekt współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa

Współpraca:
Wydawnictwo Czarne
Gdzie:
Faktyczny Dom Kultury

Godzina:
18:00
Dołącz do:
Podziemny Muranów
Przejdź do wydarzenia