02 Października 2023 ― Poniedziałek,
godz. 19:00

Spotkanie z Joanną Szulc – Kochaj i pozwól na bunt. Jak towarzyszyć nastolatkom w dorastaniu

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z Joanną Szulc – psycholożką, dziennikarką, redaktorką, autorką głośnej książki „Sama mama”, z okazji premiery nowej książki „Kochaj i pozwól na bunt. Jak towarzyszyć nastolatkom w dorastaniu”. Rozmowę poprowadzi Justyna Dąbrowska.

O problemach z dziećmi trudno się mówi. Rodzice starają się nie wypaść z roli, nie przyznać do tego, że sobie nie radzą, że czegoś nie rozumieją. Chcemy o sobie myśleć: „Dobra mama”, „Dobry ojciec”. Robimy wszystko dla dzieci. Chcielibyśmy, żeby to doceniły. Kiedy przychodzi czas nastoletni, trudno nam zaakceptować ich bunt, złość, negowanie naszych próśb i rad.

Lęk o nastoletnie dzieci wybrzmiewa w większości rozmów z rodzicami. I ja ten lęk bardzo dobrze rozumiem. Uwierzcie mi, bardzo dobrze.

Ale wiem też, że nastolatkowie źle znoszą nieustanną troskę i zmartwienie na twarzach rodziców. Czasem wolą się nie przyznać, że mają jakiś problem. Oni potrzebują, żebyśmy ufali, że sobie poradzą. Żebyśmy byli przy nich spokojni, gdy popełniają błędy, wściekają się, rozpaczają…

Treść tej książki ma pomóc w tym, by przez czas dorastania dziecka przejść możliwie spokojnie. Specjaliści podpowiadają, czym się przejmować, a co jest normalne i typowe dla tego okresu. Jak rozmawiać, żeby się nie kłócić, jak wspierać, żeby się nie wypalić.

Moi rozmówcy pokazują, gdzie może być mielizna, gdzie ostre skały, a gdzie bezpieczna przystań. Mam nadzieję, że czytając to, poczujecie, że mgła się rozsnuwa, a w oddali widać także innych dryfujących podróżników. Możemy sobie dodawać nawzajem otuchy, możemy podpowiadać, którędy do brzegu.

Joanna Szulc, fragment wstępu

„Wszechstronna, głęboka, serdeczna książka dla rodziców, którzy często stają bezradni wobec swoich nastoletnich dzieci. Nie mogłam się zdecydować, czy lepsze są w niej pytania, czy odpowiedzi – ostatecznie uznałam, że jest remis: świetne pytania, mądre odpowiedzi”

Natalia de Barbaro

 

Joanna Szulc – psycholożka, dziennikarka, redaktorka. Ukończyła także socjologię, kursy z zakresu wspierania rodziców, kurs psychoterapii dzieci i młodzieży. Prowadzi konsultacje dla rodziców w Fundacji Psycho-Edukacja. Pracowała w magazynach poradniczych, była redaktorką naczelną miesięcznika „Dziecko”. Autorka tekstów i książek dla rodziców, m.in. „Sama mama. Jak przejść przez rozwód i żyć dalej”, „Jest z nami dziecko. Poradnik początkujących rodziców”. Współpracuje z „Wysokimi obcasami”, „Newsweek Psychologia dziecka” i „Newsweek Psychologia nastolatka”. Pisze opowiadania dla dzieci w miesięczniku „Świerszczyk” i bajki psychoedukacyjne. Mama dwóch nastoletnich córek.

Współpraca:

Gdzie:
Faktyczny Dom Kultury

Godzina:
19:00
Dołącz do:
Spotkanie z Joanną Szulc - Kochaj i pozwól na bunt. Jak towarzyszyć nastolatkom w dorastaniu
Przejdź do wydarzenia