28 Kwietnia 2022 ― Czwartek,
godz. 17:00

Spotkanie z ukraińską poetką Julią Berezhko-Kaminską

Serdecznie zapraszamy do Faktycznego Domu Kultury na spotkanie z Julią Berezhko-Kaminską, ukraińską poetką i pisarką, która opowie o 40 dniach spędzonych w Buczy. W rozmowie udział weźmie Mariusz Szczygieł.
Spotkanie poprowadzi i przetłumaczy Marina Hulia.
„Podczas pobytu w piwnicy czuliśmy grad kul niemal nad głowami i nieopodal ostrzał z karabinów maszynowych i rosyjskich moździerzy. Widzieliśmy płonący dom sąsiada i nie mogliśmy nic z tym zrobić. Nie mieliśmy łączności ze światem. A i tak nikt by nie przyszedł” opowiada Julia Bereżko-Kaminska, ukraińska poetka, pisarka, sekretarz Narodowego Związku Pisarzy Ukrainy, która wraz z dziećmi wydostała się z Buczy i znalazła schronienie u przyjaciół w Krakowie.

O poetce:
Julia Berieżko-Kamińska to ukraińska poetka, dziennikarka, redaktorka, autorka ośmiu tomików poetyckich, laureatka ukraińskich Nagród Literackich im. Hryhora Tiutiunnika, Ołeksandra Olesia i innych, sekretarz Krajowego Związku Pisarzy Ukrainy, odpowiedzialna za pracę z młodymi autorami.
Urodziła się w 1982 roku we wsi Czarnobajewka (obwód chersoński), mieszkała w mieście Bucza. Ukończyła Instytut Dziennikarstwa Kijowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Tarasa Szewczenki.
Przed wojną współpracowała z twórczą młodzieżą Ukrainy, organizowała ogólnoukraińskie i międzynarodowe projekty literackie i konkursy, ściśle współpracowała z czołowymi wydawcami i autorami, wspierała młodych pisarzy.
Ale przede wszystkim Julia Berieżko-Kamińska to poetka, której twórczość ma krąg wielbicieli na Ukrainie: jest współautorką licznych zbiorów, almanachów, antologii, autorką ponad 500 publikacji w czasopismach krajowych i zagranicznych, gościem programów radiowych i telewizyjnych , uczestniczką licznych wydarzeń literackich w wielu regionach Ukrainy. Do jej wierszy powstały liczne piosenki, utwory są wykonywane na koncertach w ukraińskich filharmoniach oraz studiowane w szkołach na lekcjach literatury ojczystej. Dwie książki Julii były nominowane do Nagrody Literackiej im. Tarasa Szewczenki i otrzymały szereg prestiżowych ogólnoukraińskich nagród literackich.
Pochodzi z rodziny wybitnego ukraińskiego poety Tarasa Szewczenki poprzez linię siostry jego matki, Kateryny Bojko. Matką Julii jest także Bojko, pochodząca ze wsi Moryntsi, w której urodził się Taras Szewczenko.
W marcu 2022 roku została zmuszona do emigracji do Polski z powodu działań wojennych w jej rodzinnym mieście.
Niedawno ukazał się jej nowy tomik wierszy Gravity of the Word, nad którym obecnie pracują tłumacze, aby miłośnicy poezji w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i innych krajach mogli czytać jej utwory przetłumaczone na język angielski.

Współpraca:

Gdzie:
Faktyczny Dom Kultury

Godzina:
17:00
Dołącz do:
Spotkanie z ukraińską poetką Julią Berezhko-Kaminską
Przejdź do wydarzenia