21 Kwietnia 2022 ― Czwartek,
godz. 19:00

Szuga. Krajobraz po imperium. Spotkanie z Jędrzejem Morawieckim

Zapraszamy do Faktycznego Domu Kultury na Gałczyńskiego 12 na premierę książki Jędrzeja Morawieckiego „Szuga. Krajobraz po imperium”
Słowo szuga znaczy śryż, breja, lód zmieszany z wodą i pośniegowym błotem. Pojawienie się jej na drogach i rzekach zapowiada odwilż, wiosnę, nadejście nowego. Jakiej odnowy doświadczyła Rosja po rozpadzie Związku Radzieckiego? W Szudze Jędrzej Morawiecki przekonuje, że początkowe wolnościowe przemiany, zarówno polityczne, jak i społeczne, ostatecznie nie przyniosły ani państwu, ani jego obywatelom pozytywnych trwałych zmian. Rosja ostatniej dekady to rozkwit nacjonalizmów, radykalizacja postaw, represje wobec niepokornych. Bohaterowie książki szukają kryjówek albo uciekają, trafiając do klinik psychiatrycznych, obozów dla uchodźców, wreszcie do strefy działań wojennych.
Autor, od lat podróżujący w najdalsze zakątki Rosji, odkrył inny kraj niż dotychczas opisywany w polskich reportażach lub artykułach prasowych. W Szudze obnażył egzotyzujące i zaczarowujące sposoby kreowania jej obrazu. Przeprowadził też bolesny rozrachunek ze swoim osobistym stosunkiem do Rosji.
Szuga jest bogatą mozaiką reportaży i opowieści z syberyjskiego Tomska oraz poruszających relacji mieszkańców Donbasu po rosyjskiej agresji na ich region.
Współorganizacja: Wydawnictwo Czytelnik
Projekt wspiera Miasto Stołeczne Warszawa

Współpraca:
Wydawnictwo Czytelnik
Gdzie:
Faktyczny Dom Kultury

Godzina:
19:00
Dołącz do:
Szuga. Krajobraz po imperium. Spotkanie z Jędrzejem Morawieckim
Przejdź do wydarzenia