22 Lutego 2022 ― Wtorek,
godz. 18:00

GALERIA JEDNEGO OBRAZU – OBRAZ FAKTYCZNY: BOWNIK, KOŁO 5 z cyklu „Kolory straconego czasu”.

Faktyczny Dom Kultury zaprasza na Gałczyńskiego 12 na kameralny wernisaż i do obejrzenia dzieła autorstwa BOWNIKA, jednego z najciekawszych polskich artystów, którzy swoją wielowymiarową sztukę tworzą za pomocą fotografii. Pokażemy jego „Koło 5” (format 150cm x 120cm) z cyklu Kolory straconego czasu. Ta fotografia wygląda jak uwodząca estetycznie abstrakcja, a jednak – jest to prawdziwe „dzieło faktyczne” zakorzenione w palących problemach naszej epoki. Odnosi się do kryzysu klimatycznego, wymierania gatunków, szalonego koła samoniszczącej się cywilizacji. To opowieść o znikającym świecie i utraconych barwach wszystkich ptaków wymarłych z winy człowieka. O tym obrazie i całym cyklu, z którego pochodzi, opowie artysta prezentując dokumentację jego powstawania.
*Kilka razy w roku na głównej ścianie w Faktycznym Domu Kultury przy Gałczyńskiego 12 w Warszawie pokazujemy jeden nowy „obraz faktyczny”. To dzieło współczesnego twórcy lub twórczyni, które dotyka spraw aktualnych, społecznych, politycznych, czy historycznych. Na odsłonięciu obrazu twórcy opowiedzą o idei dzieła oraz swoich inspiracjach.
Za dobór obrazów odpowiedzialni są: Anna Sańczuk (historyczka sztuki, dziennikarka) i Mariusz Szczygieł (reporter i prezes fundacji).
Bownik (rocznik 1977) – fotograf, artysta wizualny, wykładowca. Studiował filozofię na Uniwersytecie Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie oraz fotografię na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Wykłada fotografię w Szkole Filmowej w Łodzi. Do najbardziej znanych prac artysty należą jego fotograficzne cykle: Gamers, E-Słodowy, Koleżanki i koledzy, Rewers, Colours of Lost Time/Kolory straconego czasu. W 2014 roku był nominowany do Paszportów „Polityki”, a jego książka fotograficzna „Disassembly” (wyd. Mundin) otrzymała główną nagrodę w konkursie Fotograficzna Publikacja Roku 2014 i była nominowana do Kassel Photobook Award. Właśnie opublikował kolejną książkę fotograficzną „Colours of Lost Time”. Artysta mieszka i pracuje w Warszawie.
Po wernisażu kontynuujemy wizytę w świecie sztuki. W tym samym miejscu (Faktyczny Dom Kultury) o godz. 20.00 odbędzie się promocja książki „Klan Malczewskich” Pauliny Szymalak-Bugajskiej i Magdaleny Ewy Nosowskiej (wyd. Arkady). Spotkanie zapowie Mariusz Szczygieł, a poprowadzi Anna Sańczuk.

Współpraca:

Gdzie:
Faktyczny Dom Kultury

Godzina:
18:00
Dołącz do:
GALERIA JEDNEGO OBRAZU - OBRAZ FAKTYCZNY: BOWNIK, KOŁO 5 z cyklu „Kolory straconego czasu”.
Przejdź do wydarzenia