24 Maja 2023 ― Środa,
godz. 19:00

Mamy do pogadania. Matki świata o miłości, sile i trudnych wyborach

Zapraszamy na spotkanie z Anną Pamułą, autorką książki „Mamy do pogadania. Matki świata o miłości, sile i trudnych wyborach”
Spotkanie będzie transmitowane on line
RELACJA Z NIEZWYKLE CZUŁEJ REPORTERSKIEJ PODRÓŻY
Jak kobiety z różnych krajów przygotowują się do porodu?
Co jedzą przyszłe mamy w Japonii, Meksyku i w Sudanie?
Dlaczego ojciec śpi w jednym łóżku z mamą i noworodkiem na porodówce na Islandii?
Gdzie na świecie podział obowiązków domowych między kobietami a mężczyznami jest sprawiedliwy?
Dlaczego matki z krajów zachodnich czują się bardziej samotne od tych z Afryki?
Czy matki we Francji naprawdę piją alkohol w ciąży?
Czemu poronienie to wciąż w Europie temat tabu?
W „Mamach do pogadania” słuchamy głosów i historii matek ze wszystkich kontynentów, z ponad 90 krajów na świecie. Opowiadają o macierzyństwie, rodzicielstwie, jego trudach, wyzwaniach, bezwarunkowej miłości do dzieci oraz tradycjach związanych z wychowaniem dzieci w swoich krajach.
Anna Pamuła pokazuje, że mimo znaczących różnic – kulturowych, społecznych, ekonomicznych – mamy całego świata bardzo wiele łączy. Podobnych rzeczy się boją, nad podobnymi się zastanawiają i o podobne walczą. Uświadomienie sobie tego może pomóc kobietom zaufać własnej macierzyńskiej intuicji i uwolnić się z poczucia winy.
Od momentu ogłoszenia światu informacji „jestem w ciąży” kobieta wciąż słyszy, co powinna, a czego absolutnie nie może. Zupełnie jakby nasze ciało i życie stawało się własnością publiczną. A bycie mamą na różnych krańcach świata jest przecież różne. Czytając te opowieści mam z wielu zakątków naszego globu, żałuję, że nie wiedziałam tego wszystkiego 15 lat temu, kiedy urodziłam Marysię i tak bardzo przejmowałam się zdaniem innych, zamiast słuchać własnej intuicji. To książka niezwykle potrzebna nam wszystkim. Uwalniająca i przynosząca ulgę.
Martyna Wojciechowska
Wzruszająca i ważna książka. Ten wielogłos matek z całego świata układa się we wspólną opowieść o pracy opiekuńczej, odpowiedzialności za drugą istotę i próbie znalezienia w tym siebie. Wędrówka po kulturach, językach i obyczajach pokazuje również, że macierzyństwo jest istotnym elementem naszego ponadnarodowego doświadczenia.
Sylwia Chutnik
Współorganizacja: Agora
Projekt wspiera Miasto Stołeczne Warszawa
Współpraca:
Agora
Gdzie:
Faktyczny Dom Kultury

Godzina:
19:00
Dołącz do:
Mamy do pogadania. Matki świata o miłości, sile i trudnych wyborach
Przejdź do wydarzenia