20 Grudnia 2021 ― Poniedziałek,
godz. 20:00

Różewicz. Rekonstrukcja. Rozmowa z Magdaleną Grochowską online

Wirtualny Faktyczny Dom Kultury zaprasza na spotkanie ON LINE z Magdaleną Grochowską, autorką książki „Różewicz. Rekonstrukcja” (tom 1).
Rozmowę poprowadzi Wojciech Szot
Na pytanie: „Kim jesteś?”, Tadeusz Różewicz odpowiedział przed laty: „Kto mnie uważnie czyta, ten wie”.
Z jego utworami w ręku Magdalena Grochowska podąża za nim przez krajobrazy, wśród których wzrastał, przez idee, które go kształtowały, i przez historię, która przełamała jego los. W pierwszym tomie reporterskiej biografii poety autorka wnika w dzieje rodziny. Rekonstruuje okoliczności, w jakich żydowska dziewczynka – matka Różewicza – opuściła swe gniazdo, a później wymknęła się Zagładzie. Odtwarza dramat żołnierza AK, którego presja polityczna uczyniła dezerterem. I dramat człowieka poparzonego wojną, który zrewolucjonizował polską poezję, choć „po Auschwitz” miała zamilknąć. Grochowska opowiada czule o jego powrocie do życia w latach krakowskich i gliwickich, o Różewiczu mężu, ojcu, synu. Ukazuje uwikłanie w socrealizm i uwolnienie, narodziny Różewicza dramatopisarza.
Magdalena Grochowska nie odpowiada wprost na pytanie o to, jakim był człowiekiem, ale odsłania jego nieznane dotąd twarze.
Współorganizacja: Dowody na Istnienie
Projekt współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa
Współpraca:
Dowody na Istnienie
Gdzie:
OnLine

Godzina:
20:00
Dołącz do:
Różewicz. Rekonstrukcja. Rozmowa z Magdaleną Grochowską
Przejdź do wydarzenia