Czytelność. Rozmawiamy nie tylko o non-fiction
W grudniu 2022 we współpracy z gdańską Sztuką Wyboru i Miastem Gdańsk zorganizowaliśmy cykl rozmów, spotkań i warsztatów poświęconych literaturze non fiction.
Rozpoczęliśmy 8 grudnia od spotkania online z Mariuszem Szczygłem. Rozmowa była poświęcona współczesnym publikacjom reporterskim, etyce reporterskiej i wyzwaniom, jakie dziś stoją przed literaturą faktu.
W kolejnych spotkaniach wzięli udział znakomici goście: Magdalena Basińska, Aleksandra Boćkowska, Stasia Budzisz, Julianna Jonek-Springer, Daniel Lis, Natalia Soszyńska i Anna Świtajska.
Rozmawialiśmy o wydawaniu, o pisaniu i o czytaniu książek, o przyszłości literatury, zwłaszcza literatury non-fiction. Spotkania prowadziły Joanna Wiśniowska i Olga Gitkiewicz.
Na reporterski spacer Filipa Springera po Wrzeszczu przyszło kilkadziesiąt osób, którym niestraszna okazała się temperatura oscylująca wokół minus pięciu stopni Celsjusza.
Olga Gitkiewicz i Jan Rybicki poprowadzili warsztaty z opowiadania historii, w których wzięli udział uczniowie gdańskich szkół w wieku 13-14 (VIII klasa szkoły podstawowej) i 16 lat (licealiści). Relację z tych warsztatów zamieścimy niebawem.
Kamil Bałuk przeprowadził autorski warsztat z formatowania pomysłu na pierwszy audio(reportaż).
Katarzyna Kwiatkowska-Moskalewicz w trakcie wykładu online podzieliła się swoimi analizami przekazów medialnych dotyczących wojny w Ukrainie. Treść wykładu w języku ukraińskim będzie niebawem zamieszczona na stronie.
Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy przyszli na spacery, spotkania, warsztaty, zadawali pytania i dzielili się przemyśleniami.
Projekt współfinansowany ze środków Miasta Gdańska w ramach programu Konkurs na działania w obszarze literatury 2022 #gdanskczyta