25 Października 2021 ― Poniedziałek,
godz. 19:00

Artur Nowak, Stanisław Obirek „Gomora”

FAKTYCZNY DOM KULTURY ZAPRASZA NA GAŁCZYŃSKIEGO 12 na spotkanie z Arturem Nowakiem i Stanisławem Obirkiem, autorami książki „Gomora. Pieniądze, władza i strach w polskim Kościele”
Rozmowę poprowadzi Karolina Korwin-Piotrowska.
Zmieniają się księża, zmieniają się biskupi, a patologie w polskim Kościele pozostają. Nierozliczone przestępstwa, w tym pedofilia, brak kontroli nad finansami, arbitralność awansów, wykluczenie kobiet, feudalny model władzy, afery seksualne, skorumpowani biskupi, rozpusta, kolesiostwo, cynizm, związki z władzą, hipokryzja… Przez media co rusz przewijają się kolejne skandale, które pokazują, że hierarchowie mają na sumieniu bodaj wszystkie grzechy główne.
Ten system jest chory – taką tezę stawiają autorzy książki „Gomora. Pieniądze, władza i strach w polskim Kościele”.
Stanisław Obirek – antropolog kultury i były jezuita oraz Artur Nowak – adwokat ofiar pedofilii i publicysta w 2020 r. wydali książkę „Wąska ścieżka. Dlaczego odszedłem z Kościoła”. W swojej najnowszej publikacji przyglądają się polskiemu Kościołowi z właściwą sobie przenikliwością, odwagą i znajomością tematu. Analizują system w nim panujący w oparciu o insiderską wiedzę i dziesiątki rozmów z duchownymi oraz ludźmi Kościoła.
Nieprzypadkowo nawiązują tytułem do słynnej „Sodomy” Frederica Martela, bo podobnie jak on ujawniają mechanizmy charakterystyczne dla tej instytucji. Odpowiadają też na pytanie, dlaczego polski Kościół nie jest zdolny do reform?
Współorganizacja: Agora

Współpraca:
Agora
Gdzie:
Faktyczny Dom Kultury

Godzina:
19:00
Dołącz do:
Artur Nowak, Stanisław Obirek "Gomora"
Przejdź do wydarzenia