08 Listopada 2022 ― Wtorek,
godz. 19:00

Indie. Premiera książki Weroniki Rokickiej

Faktyczny Dom Kultury przy Gałczyńskiego 12 zaprasza na spotkanie z Weroniką Rokicką z okazji premiery jej książki „Indie. Kraj miliarda marzeń”.
Z Autorką porozmawia Olga Wróbel.
„Indie. Kraj miliarda marzeń” Weroniki Rokickiej to najbardziej kompleksowa książka o współczesnych Indiach od czasu „Lalek w ogniu”. To zarówno niezwykłe kompendium wiedzy o kraju Półwyspu Indyjskiego, jak i przełamująca stereotypy opowieść o drugim najludniejszym państwie świata.
W 2022 roku minęło 75 lat od odzyskania przez Indie niepodległości. Jak podkreśla Autorka, to okazja, żeby spojrzeć w przeszłość, sporządzić bilans sukcesów i porażek, ale również szansa, by zastanowić się nad przyszłością i znaleźć nowe odpowiedzi na wiecznie aktualne pytanie: jakie mają być Indie marzeń? Państwo ponad miliarda mieszkających tam ludzi?
W Europie Indie kojarzone są głównie z problemami, kataklizmami i zacofaniem. Weronika Rokicka w swojej książce nie unika tych trudnych kwestii – pisze o kastowości, kryzysie klimatycznym, przemocy wobec kobiet czy sytuacji osób LGBT+. Jednocześnie przywraca właściwe proporcje – pokazuje mniej znaną na Zachodzie, ale równie prawdziwą twarz „kraju miliarda marzeń”, w którym ludzie zmieniają świat na lepsze.
Książka ukazuje się w imprincie Szczeliny Wydawnictwa Otwartego.
Weronika Rokicka to wykładowczyni na Wydziale Orientalistycznym Uniwersytetu Warszawskiego; absolwentka indologii i politologii; doktorka nauk humanistycznych. Jako stypendystka rządu indyjskiego i programu Erasmus Mundus dwa lata studiowała w Indiach i Nepalu, gdzie regularnie wraca, by poznawać kolejne miejsca, ludzi i kultury. Od lat komentuje dla polskich mediów wydarzenia w Azji Południowej. Prywatnie miłośniczka krykieta i długich podróży pociągiem po Indiach.
Współpraca:
Otwarte
Gdzie:
Faktyczny Dom Kultury

Godzina:
19:00
Dołącz do:
Indie. Premiera książki Weroniki Rokickiej
Przejdź do wydarzenia