21 Listopada 2022 ― Poniedziałek,
godz. 18:00

Jak piszą o Ukrainie? Moskalewicz, Szabłowski, Szczerek i Szczygieł.

Kasia Moskalewicz, Witek Szabłowski i Ziemowit Szczerek opowiedzą Mariuszowi Szczygłowi, jak pisać o Ukrainie ciekawie i bez stereotypów.
Katarzyna Kwiatkowska-Moskalewicz (ur. 1983) od ponad dekady podróżuje i pisze o Rosji, Białorusi i Ukrainie. Jest autorką reportaży, wywiadów i analiz prasowych, blogerką „Polityki”, okazjonalnie tłumaczy z białoruskiego i rosyjskiego. Studiowała w Poznaniu, Warszawie, Mińsku, Charkowie i Moskwie.
Witold Szabłowski polski dziennikarz i reportażysta, laureat Nagrody Dziennikarskiej Parlamentu Europejskiego. Od 2006 roku związany z „Gazetą Wyborczą” i „Dużym Formatem”. Wcześniej pracował między innymi w TVN24. Szabłowski zajmuje się przede wszystkim Turcją, gdzie mieszkał i studiował blisko rok. Prowadzi popularny blog – Notatnik Reportera, w którym relacjonuje sytuację z frontu rosyjsko-ukraińskiego.
Ziemowit Szczerek jest synem inżyniera i profesora trybologii Mariana Szczerka. Ukończył studia na kierunku prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz studia podyplomowe w zakresie nauk politycznych. Mieszka w Warszawie i Krakowie. Wraz z Thymnem Chase’em w latach 2011–2012 prowadził autorski program radiowy ZaWschód w krakowskim radiu radiofonia 100.5fm, prezentując wschodnie covery zachodnich piosenek. Laureat Paszportu Polityki za rok 2013 w kategorii literatura. W 2016 r. został nominowany do Nagrody Literackiej „Nike” za książkę Tatuaż z tryzubem wydaną przez Wydawnictwo Czarne.
W lutym 2021 rozpoczął współpracę z internetową rozgłośnią Halo.Radio, której jest stałym felietonistą.
Mariusz Szczygieł polski dziennikarz, reportażysta, pisarz i wykładowca akademicki. Od 1990 związany z Gazetą Wyborczą, gdzie był uczniem Hanny Krall. W latach 1995–2001 prowadzący telewizyjnego talk-show Na każdy temat. Założyciel i członek zarządu Fundacji Instytut Reportażu, w ramach której wraz z Wojciechem Tochmanem założył Wydawnictwo Dowody na Istnienie. Laureat Europejskiej Nagrody Książkowej za Gottland (2009), Nagrody im. Andrzeja Woyciechowskiego (2013), Grand Press (2013) oraz Nagrody Literackiej „Nike” za tom reportaży „Nie ma” (2019).
WSTĘP WOLNY
Wydarzenie realizowane w ramach polsko-ukraińskiego projektu Momenty.
Współpraca:

Gdzie:
Faktyczny Dom Kultury

Godzina:
18:00
Dołącz do:
Jak piszą o Ukrainie? Moskalewicz, Szabłowski, Szczerek i Szczygieł.
Przejdź do wydarzenia