14 Maja 2024 ― Wtorek,
godz. 18:00

Juno. Premiera książki Anny Dziewit-Meller

Wydawnictwo Literackie i Faktyczny Dom Kultury zapraszają na spotkanie z Anną Dziewit-Meller z okazji premiery powieści „Juno”.

Rozmowę z autorką poprowadzi Michał Nogaś.

„Juno” to powieść z kluczem – mówi autorka – kluczem do wieku średniego: do pełnego wahań rozglądania się na rozstaju życiowej drogi, do rozczarowań, zachwytów, żałoby, a czasem do tęsknoty za byciem kimś innym. Trochę o tym, że wszyscy mamy tak samo.

 

Na przykładzie jednej całkiem zwyczajnej rodziny z mazurskiej wsi Anna Dziewit-Meller pokazuje, że wszyscy rodzimy się od razu pod kreską. Każdy winien jest co innego i swój dług ma zaciągnięty gdzie indziej, ale, jak powiada dobry duch tej powieści poeta Rabelais: „Świat bez długów! Toż by gwiazdy przestały obracać się regularnym torem”.

Aleksandra zbliża się do czterdziestki, pracuje i wychowuje trzech synów. Jej codzienność to tony obowiązków i problemy finansowe. A chciałaby od życia znacznie więcej. Marzy o uznaniu czytelników i intelektualnej sławie, próbuje więc swych sił jako pisarka. Jej młodsza siostra Marianna mieszka w rodzinnej wsi na Mazurach. Jest popularną instagramerką. Z pozoru szczęśliwa i spełniona, pragnie macierzyństwa i zmaga się z poczuciem winy, które nosi w sobie od dzieciństwa. Siostry są jak ogień i woda, a ich relacje pełne są niedomówień. Czy choroba ojca, pozwoli im odtworzyć więź i pogodzić się z wydarzeniami z przeszłości?

„Juno” to powieść o kobietach, o kryzysie wieku średniego, ale również o długu i o winie, które to kategorie autorka umiejętnie wyrywa z kontekstu ekonomicznego czy prawniczego, przenosząc je na codzienne doświadczenie.

Współorganizacja: Wydawnictwo Literackie
Projekt współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa

Współpraca:
Wydawnictwo Literackie
Gdzie:
Faktyczny Dom Kultury

Godzina:
18:00
Dołącz do:
Juno. Anna Dziewit-Meller
Przejdź do wydarzenia