11 Grudnia 2022 ― ,
godz. 17:00

Kameralny koncert w Faktycznym Domu Kultury

Zapraszamy na kameralny koncert w Faktycznym Domu Kultury 11 grudnia 2022 r. o godzinie 17:00.
Program obejmuje część repertuaru greckiego oraz kilka nowych, nieprezentowanych wcześniej utworów:
1. Arnisi – utwór skomponowany przez Mikisa Theodorakisa (najsłynniejszego greckiego kompozytora ;)) do wiersza Giorgiosa Seferisa (greckiego polityka noblisty). W wierszu poetycki opis greckiego wybrzeża przeplata się z osobistą historią miłosną i refleksją na temat utraconych marzeń. Może być odczytywany jako krytyka tych, którzy czują się pokonani przez życie i zrezygnowali z marzeń.
2. Nie do pary – współczesny utwór autorstwa Grzegorza Miśkiewicza z bardzo ciekawym, nierównym podziałem rytmicznym, rzadko spotykanym w naszym kręgu kulturowym.
3. Omnes gentes plaudite manibus – utwór a cappella skomponowany przez Marka Raczyńskiego, przedstawiciela młodego pokolenia polskich kompozytorów. Słowa to fragment Psalmu 47 z biblijnej Księgi Psalmów.
4. Ściani dumbek, ściani – utwór współczesnego polskiego kompozytora – Jana Krutula, zainspirowany ludową muzyką kurpiowską. Pieśń jest częścią Tryptyku Kurpiowskiego.
Utwór ukazuje historię młodej kobiety, której ukochany został wzięty na 20-letnią służbę do carskiego wojska w trakcie wojny rosyjsko-tureckiej w XIX w. „Ściani dumbek” – ścięty dąb jest metaforą złamanego życia młodego człowieka, który dopiero wkroczył w dorosłość. Na początku utwory słyszymy bijące mu dzwony żałobne oraz rozpacz jego ukochanej, która nie ma wyjścia – musi o nim zapomnieć, bo jeśli będzie czekać przez 20 lat – któż jej rękę poda, koło niej usiądzie.
5. Lecioły zórazie – III część Tryptyku Kurpiowskiego autorstwa Jana Krutula. To pieśń operująca kolejnymi obrazami natury – drzew nierozerwalnie splecionych w miłosnym uścisku i lecących żurawi, których krzyk przeszywa niebo. Słowa dziewczyny „Kalina z jeworem rozstać się ni moze, a jo sie rozstała, mój Boze” wyrażają ból, rozpacz i głęboką gorycz.
6. Greensleeves – angielska pieśń ludowa. Autorstwo przypisuje się królowi Henrykowi VIII, który miał ją stworzyć dla Anny Boleyn, późniejszej jego żony. Informacje te nie zostały potwierdzone i są raczej wątpliwe, jednak melodia na pewno było już znana na przełomie XVI i XVII wieku.
7. W mojem ogródecku – lubelska piosenka ludowa, najsłynniejszym współczesnym wykonaniem jest adaptacja Rokiczanki.
8. Kołysanka – utwór napisany przez dyrygenta i kompozytora – Stanisława Kazurę, uważanego za ojca dyrygentury chóralnej w Warszawie. Jak każda kołysanka, również ta wykonywana przez chór, ma pomóc dziecku w zasypianiu przez odpłynięcie w marzenia o królach i rycerzach grających na złocistych lutniach.
Serdecznie zapraszamy!
Dyrygent: Paweł Choina
Akompaniament: Karolina Silkina
Soprany:
Katarzyna Chrapka
Aleksandra Jarosiewicz
Emilia Kazimierczak
Marta Kropaczewska
Ewelina Mocarska
Natalia Sikora
Katarzyna Sykała
Janina Zawrotniak
Alty:
Katarzyna Budnik
Urszula Creamer
Małgorzata Kępa
Joanna Wojdan-Liszewska
Marta Zawilińska
Basy:
Tomasz Cepiel
Filip Ejlak
Jakub Zmysłowicz
Współpraca:

Gdzie:
Faktyczny Dom Kultury

Godzina:
17:00
Dołącz do:
Kameralny koncert w Faktycznym Domu Kultury
Przejdź do wydarzenia