17 Lutego 2022 ― Czwartek,
godz. 19:00

Kobiety pistolety. Spotkanie z Marią Kowalską

Faktyczny Dom Kultury zaprasza na Gałczyńskiego 12 na spotkanie z bohaterką książki Wiktora Krajewskiego, sanitariuszką w Powstaniu Warszawskim – Marią Kowalską, pseudonim MYSZKA.
Rozmowę poprowadzi Wojciech Szot.
Transmisja na żywo na kanałach FB Instytutu Reportażu i YT Faktycznego Domu Kultury
„Ustawiono nas czwórkami, zaraz za bramą główną obozu. To wtedy pierwszy raz padło w naszym kierunku stwierdzenie, że jesteśmy „kobietami pistoletami”. Rozejrzałam się dookoła. Wszędzie był widok biednych i cierpiących ludzi”.
Maria Kowalska, pseudonim „Myszka”, sanitariuszka z pułku „Baszta”. Jako siedemnastolatka wstąpiła do konspiracji, by potem pomagać rannym. Koniec Powstania Warszawskiego był dla niej początkiem piekła. W grupie czterdziestu sanitariuszek i łączniczek z powstania trafiła do pierwszego i najdłużej działającego na polskich ziemiach obozu koncentracyjnego – Stutthof. Były to jedyne Polki o statusie jeńców wojennych, które trafiły do obozu. Wcielone w mundurach i z opaską powstańczą na rękach wzbudzały szacunek i chęć pomocy ze strony innych więźniów, ale też niechęć czy zazdrość. Odważnie żądały respektowania praw jeńców wojennych i śpiewały okupacyjne piosenki. Stanowczo sprzeciwiły się włożeniu obozowych ubrań i naszyciu numerów. Ich historia to opowieść o kobiecej przyjaźni i solidarności jako szansie na przetrwanie w obozie.
Poruszająca opowieść jednej z ostatnich żyjących kobiet pistoletów. Jak w warunkach obozowych wziąć odpowiedzialność nie tylko za siebie, ale i za całą grupę kobiet jeńców? Czy mimo wsparcia ze strony innych pojawiły się chwile zwątpienia? W jaki sposób „Myszce” udało się uciec z marszu śmierci?
Projekt wspiera Miasto Stołeczne Warszawa.
Współorganizacja: Prószyński
Współpraca:
Prószyński
Gdzie:
Faktyczny Dom Kultury

Godzina:
19:00
Dołącz do:
Kobiety pistolety. Spotkanie z Marią Kowalską
Przejdź do wydarzenia