12 Października 2023 ― Czwartek,
godz. 19:00

Kongo w Polsce. Spotkanie z Maxem Cegielskim

Nie trzeba wyruszyć do Konga, żeby odnaleźć własne „Jądro ciemności”
Zapraszamy na spotkanie z Maxem Cegielskim z okazji premiery książki „Kongo w Polsce. Włóczęgi z Josephem Conradem”.
Rozmowę poprowadzi Wojciech Szot.
Ta opowieść zaczyna się od zagadki. Dlaczego pisarz Max Cegielski omijał łukiem żydowski cmentarz w Ustrzykach? Dlaczego tak długo nie dostrzegał jego obecności?
Żeby odpowiedzieć na to bardzo osobiste, jak się okaże, pytanie, autor wyrusza w niespieszną wędrówkę, która wiedzie przez bieszczadzką Atlantydę, przez Żuławy, Brukselę i Auschwitz. Z „Jądrem ciemności” Conrada jako swoistym przewodnikiem tropi historie mniejszości wymazanych z naszej zbiorowej pamięci, z pomocą lektur i własnych odkryć rekonstruuje przebieg ich małych i wielkich zagład.
Ale szuka również odciśniętych w przemysłowej historii Bieszczadów śladów własnej rodzinnej tożsamości. Opowiada o swoich przodkach, naftowych magnatach na miarę Galicji, a nie Teksasu. Konfrontuje się przy tym boleśnie z rodzinną historią i tym, co zostało w niej przeoczone, skłamane i wyparte.
Ta wielowarstwowa opowieść nie służy jednak oskarżeniu. „Kongo w Polsce” jest raczej medytacją w drodze o niejednoznacznościach historii, paradoksach pamięci i o tym, jak i do czego może nam się jeszcze przydać wielka literatura.
Współorganizacja: Wy
Projekt współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa
Współpraca:

Gdzie:


Godzina:
19:00
Dołącz do:
Kongo w Polsce. Spotkanie z Maxem Cegielskim
Przejdź do wydarzenia