godz. 19:00
Niewygodni. Premiera książki Magdaleny Rigamonti
Zapraszamy do Faktycznego domu Kultury na spotkanie z Magdalena Rigamonti, autorka książki „Niewygodni. Mówią prawdę o wojnie”.
Rozmowy z ludźmi, którzy przeszli przez piekło wojny i nie boją się mówić na głos tego, co bywa manipulowane lub niedopowiedziane. „Niewygodni” autorstwa Magdaleny Rigamonti – jednej z najbardziej znanych i nagradzanych polskich dziennikarek – to zapis szesnastu świadectw tych, którzy musieli zmierzyć się z powojenną traumą. Premiera już 24 sierpnia.
Uczestnik powstania warszawskiego o ciemnych stronach bohaterskiego zrywu. Żydówka ocalona z getta ukrywana przez polską rodzinę. Polak niemieckiego pochodzenia o fascynacji Hitlerem, podsycanej przez ówczesną propagandę. Człowiek, który ujawnił prawdę o grobach katyńskich. Uratowani z Auschwitz o granicach człowieczeństwa. Fotograf przyglądający się powstaniu przez swój obiektyw. Sybirak, który w akcie zemsty likwidował funkcjonariuszy NKWD.
Dziennikarka Magdalena Rigamonti od wielu lat przeprowadzała rozmowy z ludźmi, którzy przetrwali wojenną pożogę. Brali w niej czynny udział jako żołnierki i żołnierze lub ukrywali się przed oprawcami. Byli świadkami zbrodni, przetrwali obóz koncentracyjny bądź starali się po prostu przeżyć. Tak powstała książka „Niewygodni” – zapis szesnastu wstrząsających rozmów z tymi, którzy musieli zmierzyć się z prawdą o tym, co się wydarzyło.
„Wojna to najgłupsza rzecz, jaką ludzkość wymyśliła, to coś potwornego, co łamie charaktery, rozrywa więzi, niszczy wszystko – i ludzi, i dobra materialne” – mówi jeden z bohaterów rozmów, dla którego wszelka mityzacja wojny jest niedopuszczalna. „To zostaje w głowie na całe życie” – dodaje inny rozmówca.
„Świadków historii, tych, którzy pamiętają wojnę, jest już coraz mniej. A to właśnie oni znają prawdę, której nie pisze się na kartach podręczników. Prawdę czasem dla nas niewygodną, niekiedy kontrowersyjną, ale taką, którą powinniśmy poznać. To ci ludzie, z krwi i kości, przeszli przez piekło wojny i dlatego nie boją się już mówić na głos tego, co czasem bywa manipulowane lub niedopowiedziane” – mówi autorka „Niewygodnych”.
W książce znaleźć można rozmowy z Czesławem Lewandowskim, Leszkiem Żukowskim, Adą Willenberg, Ottonem Tuszyńskim, Henrykiem Troszczyńskim, Anną Szałaśną, Aleksandrem Tarnawskim, Lidią Lwow-Eberle, Władysławem Filarem, Ewą Woydyłło-Osiatyńską, Zbigniewem Lubienieckim, Eugeniuszem Hanemanem, Marianem Michniewiczem, Zofią Posmysz, Jerzym Puciłowskim, Mają Lis-Turlejską.
Faktyczny Dom Kultury
Godzina:
19:00