10 Listopada 2023 ― Piątek,
godz. 15:00

OPOWIEŚCI NA CZAS KRYZYSU. Polsko-niemieckie seminarium wokół kryzysu klimatycznego.

Uwaga: wydarzenie prowadzone będzie w języku angielskim 

 

SZCZEGÓŁY

Start: 10 listopada, godz. 17:00

Zakończenie: 15 listopada, godz. 13:00

WARUNKI ZGŁOSZENIA

Udział w warsztatach jest bezpłatny, organizatorzy zapewniają uczestnikom i uczestniczkom noclegi, wyżywienie oraz zwrot połowy kosztów podróży. 

Warunkiem uczestnictwa jest wypełnienie formularza zgłoszeniowego: 

LINK DO FORMULARZA TUTAJ https://docs.google.com/forms/d/14qCufxSzHzdyDXg6MaVPD9erCwpDk61keO8F4yf6G3I/edit

UCZESTNICY I UCZESTNICZKI

Zapraszamy dziennikarki, dziennikarzy, reporterki i reporterów publikujących w prasie i mediach internetowych, nie zamykamy się jednak na inne formy (jak np. podcasty).

Szukamy osób z doświadczeniem, publikujących w lokalnych lub ogólnopolskich mediach, które w swojej pracy dotykają tematów szeroko powiązanych z katastrofą klimatyczną i jej ekologicznymi, politycznymi czy społecznymi skutkami.

Seminarium kierujemy do osób, które czują, że na tym etapie ich zawodowej aktywności przyda się im wsparcie w postaci wiedzy, wymiany doświadczeń i inspiracji. 

ILOŚĆ MIEJSC jest ograniczona – organizatorzy zapewniają 10 miejsc dla uczestników/uczestniczek z Polski (oraz 10 dla uczestników/uczestniczek z Niemiec). 

ZGŁOSZENIA

Zgłoszenie należy wysłać do 25 października 2023 r. włącznie (lub do zapełnienia miejsc)

SZCZEGÓŁY

Seminarium będzie stanowić okazję do wymiany wiedzy, doświadczeń i inspiracji między polskimi i niemieckimi dziennikarzami i dziennikarkami.

Punktem wyjścia będzie zainteresowanie tematyką zmian klimatycznych. Zastanowimy się, jak zmienia się podejście odbiorców naszych treści do tego tematu? Kim są i jakich opowieści dziś słuchają?

Dowiemy się, jak rzetelnie gromadzić i sprawdzać wiedzę, przyjrzymy się przekonaniom dotyczącym katastrofy klimatycznej i zastanowimy, w jaki sposób w naszej pracy balansować pomiędzy “chłodnym” dziennikarstwem faktów a potrzebą wpływania na realną zmianę.

Omówimy kilka ważnych w ostatnim czasie tematów, które przetoczyły się przez media (jak np. zatrucie Odry) i przyjrzymy się, w jaki sposób temat katastrofy klimatycznej wpływa na kryzys migracyjny oraz związane z nim napięcia polityczne i społeczne.

Będziemy szukać tematów, opowieści i inspiracji, które łączą lub spotykają ze sobą perspektywę polską i niemiecką.

Stworzymy przestrzeń na omawianie i konsultowanie przez uczestników i uczestniczki ich bieżących projektów oraz postaramy się zainspirować nowe. Wreszcie – wykorzystamy bliskość Parku Narodowego Ujście Warty, a także Parku Narodowego Dolnej Odry w Niemczech i Parku Krajobrazowego Dolnej Odry. Odwiedzimy je z lokalnymi przewodnikami i przyjrzymy się temu, jak ochrona przyrody wpływa na lokalną politykę i społeczności.

INFORMACJA DODATKOWA

Postaramy się stworzyć uczestnikom i uczestniczkom przestrzeń (parę godzin dziennie) na ich indywidualną pracę zawodową. Wiemy, że dla wielu osób przeszkodą może okazać się kilkudniowy czas trwania warsztatów, dlatego postaramy się zadbać o czas oraz miejsce na to w naszym programie.

Szczegółowy program warsztatów opublikujemy wkrótce, w razie pytań lub wątpliwości zapraszamy do kontaktu:

dorota.borodaj@gmail.com

tel: 665 750 260


Organizatorzy: Fundacja Instytut Reportażu i Stowarzyszenie Dziennikarzy Niemieckich (DJV)

Współpraca:
Stowarzyszenie Dziennikarzy Niemieckich (DJV)
Gdzie:
Kostrzyn nad Odrą

Godzina:
15:00
Dołącz do:
Opowieści na czas kryzysu
Przejdź do wydarzenia