15 Marca 2022 ― Wtorek,
godz. 19:00

Pióro Nadziei: gala wręczenia nagrody i rozmowa: Dziennikarstwo w dobie pokoju i niepokoju

Wojna w Ukrainie uzmysławia w sposób wyraźny i namacalny, jak ważny jest rzetelny przekaz na temat istotnych społecznie wydarzeń, jak ogromną wagę ma prawo do informacji – tak naginane w czasie niepokoju. Widać doniosłość odpowiedzialności społecznej dziennikarstwa i roli dziennikarzy.
Uchodźstwo, wolność słowa, prawo do informacji, ale także: jak traktowani są Ci, którzy są lub stają się mniejszością. Jak pozyskiwać – i jak chronić źródła? Jak zyskiwać zaufanie, by móc unaocznić czyjąś sytuację? Jak weryfikować ludzkie historie? Jak odwoływać się do doświadczeń osobistych?
Informacja i dezinformacja, chaos informacyjny, wojna informacyjna: wpływ informacji i kreowania przekazu na naszą rzeczywistość stał się wyraźny jak nigdy wcześniej. Dziennikarz stał się twarzą: osobą, do której zwracamy się po zweryfikowane informacje, która objaśnia konsekwencje, która wybiera informacje dla nas ważne.
Podczas wieczoru wręczenia nagrody medialnej Amnesty International Pióro Nadziei 2021 z nominowanymi porozmawiamy o tym, jak wygląda od kuchni i z czym wiąże się dziennikarstwo odpowiedzialne społecznie. Rozmowę poprowadzi dyrektorka Amnesty International Polska Anna Błaszczak-Banasiak, a udział wezmą:
> Anna Goc – dziennikarka „Tygodnika Powszechnego”
> Piotr Jacoń – dziennikarz TVN24
> Szymon Opryszek – niezależny reporter, twórca cyklu “Moja zbrodnia to mój paszport” w OKO.press
> Patryk Strzałkowski – dziennikarz portalu gazeta.pl, zielona.gazeta.pl
> Karol Wilczyński – dziennikarz, edukator, społecznik, współtwórca Salamlab
Zapraszamy!

Współpraca:
Amnesty International
Gdzie:
Faktyczny Dom Kultury

Godzina:
19:00
Dołącz do:
Pióro Nadziei: gala wręczenia nagrody i rozmowa: Dziennikarstwo w dobie pokoju i niepokoju
Przejdź do wydarzenia