01 Grudnia 2021 ― Środa,
godz. 20:00

Polarniczki. Spotkanie z Dagmarą Bożek Online

Faktyczny Dom Kultury zaprasza na spotkanie z Dagmarą Bożek, autorką książki „Polarniczki. Zdobywczynie podbiegunowego świata”
Dagmara Bożek oddaje głos kobietom, które wdarły się do polarnego kręgu wtajemniczonych. To właśnie one przełamały uprzedzenia, skruszyły lód i niejednokrotnie udowodniły, że drzemie w nich siła. Jak wyglądała ich droga do krainy śniegu i gór lodowych? I za co pokochały białą pustynię, w której noc polarna trwa kilka miesięcy, a mróz wdziera się pod każdą warstwę ubrania?
Joanna Pociask-Karteczka otarła się o śmierć, gdy podczas jednej z wypraw doszło do awarii łodzi na środku lodowatego fiordu – potem stanęła oko w oko z niedźwiedziem polarnym.
Maria Agata Olech uratowała stację przed likwidacją, choć wcześniej przez lata starała się o zgodę na udział w wyprawie. Przeszkodą była bowiem… jej płeć.
Wiesława Ewa Krawczyk usłyszała od przełożonego, że kobiety tylko piją kawę i malują paznokcie, a w filmie dokumentalnym o Spitsbergenie została Wiesławem.
Badaczki, podróżniczki, żony, córki, siostry, poszukiwaczki. To one opowiedzą o jednej z najbardziej ekstremalnych przygód życia.
Dobrze, że powstała ta książka. `Polarniczki` to dowód odporności i siły woli. Historia kobiet, które dotarły na krańce świata, pokazuje ich moc, determinację i fakt, że niemożliwe dla nich nie istnieje, a także udowadnia, że to najpierw głowa dochodzi na bieguny, a nie nogi.
Marek Kamiński, zdobywca biegunów, założyciel Marek Kamiński Academy
Projekt współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa.
Współorganizacja: Mando

Współpraca:
Mando
Gdzie:
OnLine

Godzina:
20:00
Dołącz do:
Polarniczki. Spotkanie z Dagmarą Bożek
Przejdź do wydarzenia