20 Czerwca 2022 ― Poniedziałek,
godz. 16:00

Popołudnia dla Seniorów: Wchodzić w cudze buty, czyli o reportażu wcieleniowym.

Faktyczny Dom Kultury zaprasza seniorów (i nie tylko) na popołudnie z reporterami. Przy kawie i drobnym poczęstunku reporterzy będą opowiadać o swojej pracy i o swoich inspiracjach.
Czym jest reportaż wcieleniowy? To wszystkie teksty i materiały dziennikarskie, w których autorzy ukrywając swój prawdziwy zawód przenikają do danego środowiska lub zatrudniają się w miejscu, do którego w inny sposób nie byliby w stanie się dostać. To najlepsza metoda, by wyciągnąć tajemnice i przekręty nieuczciwych firm lub zamkniętych dla obcych organizacji. Jest to zarazem forma dziennikarstwa wzbudzająca spore emocje – wszak jej podstawą jest oszustwo, nawet jeśli stosowane w szczytnych celach.
O nietypowej i rzadko w Polsce stosowanej formie dziennikarskiej opowie dwójka reporterów specjalizujących się w tematach wcieleniowych. Bartek m.in. wstąpił do oddziałów przygotowawczych Obrony Terytorialnej, pracował na 50- metrowym dźwigu budowlanym, został sanitariuszem w szpitalu na Stadionie Narodowym. Karolina była m.in. wielbicielką Radia Maryja, która wybrała się na urodziny do ojca Rydzyka, zatrudniła się także w klubie go-go.
Prowadzący opowiedzą o tym, jak zbierali materiał, przygotowywali się do wcieleniówek, jak – krok po kroku – powstawał tekst. Co mogli, a czego nie mogli napisać. Jakie były reakcje i konsekwencje po publikacji. Oraz: co reporterowi daje reportaż wcieleniowy, i dlaczego bywa najciekawszą z reporterskich przygód.
Karolina Rogaska – absolwentka psychologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Polskiej Szkoły Reportażu, reporterka i dziennikarka Newsweeka, trenerka umiejętności (m.in. dla Netflixa). Współpracuje z portalem Onet.pl oraz Wirtualną Polską. Jej teksty ukazywały się m.in. w Charakterach, Dzienniku Opinii, na portalu Weekend.gazeta.pl oraz w Dużym Formacie Gazety Wyborczej. Jej audycję radiową można usłyszeć w Resecie Obywatelskim. Autorka książki reporterskiej o seksworkerkach w Polsce (Wydawnictwo Poznańskie).
Bartosz Józefiak – reporter na stałe współpracujący z Dużym Formatem Gazety Wyborczej, portalem Weeekend.gazeta.pl oraz Tygodnikiem Powszechnym. Autor głośnej książki reporterskiej “Łódź. Miasto po przejściach”, wyd. Czarne. W tym roku ukaże się jego kolejna książka (wyd. Czarne). Autor podcastu reporterskiego “Wietnamski dług” oraz głośnych reportaży wcieleniowych dla Dużego Formatu. Absolwent Polskiej Szkoły Reportażu.
Projekt wspiera Miasto Stołeczne Warszawa

Współpraca:

Gdzie:
Faktyczny Dom Kultury

Godzina:
16:00
Dołącz do:
Popołudnia dla Seniorów: Wchodzić w cudze buty, czyli o reportażu wcieleniowym.
Przejdź do wydarzenia