12 Czerwca 2024 ― Środa,
godz. 18:00

Premiera książki: Miejsca i wspomnienia

Faktyczny Dom Kultury i Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zapraszają na spotkanie z okazji premiery książki „Miejsca i wspomnienia” Józefa Rykwerta.

W spotkaniu wezmą udział Jarosław Trybuś oraz Ewa Klekot.

Osoba prowadząca:
Jerzy S. Majewski (https://www.instagram.com/miastarytm.pl/)

Bardzo osobista, czasami wręcz intymna, opowieść Józefa Rykwerta o jego korzeniach, o wędrówkach z miejsca na miejsce oraz o spotkaniach, które go ukształtowały.

Józef Rykwert jest jednym z najwybitniejszych krytyków i historyków architektury. Urodzony w Warszawie, po wybuchu II wojny światowej wraz z rodziną wyemigrował do Wielkiej Brytanii, gdzie zdobył wykształcenie, a następnie rozpoczął pracę naukową. Większość życia zawodowego spędził między Wielką Brytanią a Stanami Zjednoczonymi, gdzie wykładał na prestiżowych uczelniach. W tej autobiograficznej książce po raz pierwszy powraca do żydowskich korzeni, wspomina miejsca związane z Polską, a także to, w jaki sposób doświadczenia życiowe wpłynęły na jego drogę zawodową.

„Moją własną historię wyznacza […] osobiste zainteresowanie zmysłowym, intymnym doświadczeniem ścian i podłóg, które są namacalnością zamieszkiwania. W jaki sposób takie środowisko dorastania przekształciło się w pełne pasji, fizyczne – nawet erotyczne – zainteresowanie wszystkim, co dotyczy otoczenia, które człowiek sam sobie konstruuje – to właśnie będę się starał przekazać.”

 

Współorganizacja: Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki
Projekt współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa

Współpraca:
Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki
Gdzie:
Faktyczny Dom Kultury

Godzina:
18:00
Dołącz do:
Miejsca i wspomnienia
Przejdź do wydarzenia