12 Grudnia 2022 ― Poniedziałek,
godz. 19:00

Rubież. Premierowe spotkanie z Ewą Plutą

Faktyczny Dom Kultury zaprasza 12 grudnia o godzinie 19. na spotkanie z Ewą Plutą, autorką książki „Rubież. Reportaż wędrowny”.
Rozmowę poprowadzi Mariusz Szczygieł a fragmenty przeczyta Karolina Gruszka.
Od trójstyku w Bolciach do trójstyku na Krzemieńcu. Z Suwalszczyzny w Bieszczady. Sto dni w terenie. Pieszo – powoli i wzdłuż wschodniej granicy Polski chwilę przed tym, gdy skupił się na niej wzrok całej Europy.
To ta linia – rubież Unii Europejskiej – jest bohaterką książki Ewy Pluty. Kreska na mapie, która komplikuje biografie i zaplata historie. Autorce mówią o tym rolniczka z Sankur, batiuszka z Mostowlan, wróżka z Opaki Dużej, emerytowana nauczycielka z Chomontowiec, inżynier z Lublina, antykwariuszka z Krynek, gnomik z Krzyczewa czy emerytka z kolonii wsi Bobinka.
„Gdyby chcieć wyruszyć przed siebie – bez mapy, planu i celu – szybko się okaże, że to niemożliwe. Na drodze staną granice. Nie tylko te państwowe. Także: płoty, żywopłoty, tujopłoty, mury i murki, parkany, palisady, siatki, zapory. Codzienne granice, tak mocno wtopione w krajobraz, że niewidzialne. Przechodziłam przez cudze podwórka: goniły mnie psy i krzyki ludzi. Szłam przez górskie pastwiska: elektryczny pastuch delikatnie wstrząsnął moją cielesną powłoką. Wspinałam się na ogrodzenia, aż na jednym zawisłam na dłużej. Za każdym razem dochodziłam do jakiegoś muru”.
To reportaż wędrowny. Perspektywa pieszej reporterki łączy się z uniwersalną refleksją nad granicami, murami i zasiekami, które dzielą ludzi.
Współorganizacja: Dowody na Istnienie
Projekt wspiera Miasto Stołeczne Warszawa
Współpraca:
Dowody na Istnienie
Gdzie:
Faktyczny Dom Kultury

Godzina:
19:00
Dołącz do:
Rubież. Premierowe spotkanie z Ewą Plutą
Przejdź do wydarzenia