20 Maja 2024 ― Poniedziałek,
godz. 18:00

Sublokatorka. Spotkanie z Hanną Krall

Faktyczny Dom Kultury i Wydawnictwo Znak zapraszają na spotkanie z Hanną Krall!
Rozmowę z autorką „Sublokatorki” poprowadzi Mariusz Szczygieł a fragmenty książki przeczyta Magdalena Cielecka.

Książka 40 lat temu zatrzymana przez cenzurę, teraz nie mniej aktualna niż wtedy. Historia dwóch dziewczynek, które łączył wiek – różnił los. Opowieść o ciemności i jasności. Sami wybieramy czerń, czy jesteśmy na nią skazani?

Autorka prowadzi grę z czytelnikiem, myli tropy, rozszczepia losy bohaterów, mówi o rzeczach najważniejszych. A jako narzędzia używa autoironii – bo nie chce, by wielkie słowa przysłoniły prawdę. Tworzy na wskroś współczesną opowieść o życiu naznaczonym jasnością i ciemnością, o sztuce wyboru i strachu przed jego dokonaniem. Najbardziej awangardowa, kontrowersyjna i autobiograficzna książka Hanny Krall.

„Rytm prozy był najprawdziwszym klejnotem talentu Krall.”

Maria Janion

„Jest to proza tak oszczędna, tak esencjonalna, że – aby dotrzeć do sedna jej sensu i przesłania – nie można uronić lub przeoczyć żadnego zdania, frazy czy słowa. Wielkim tematem Hanny Krall jest los człowieka uwikłanego w okrucieństwa historii (…), przy czym historia nie jest tu jakimś straszliwym, a zarazem nieuchwytnym i niezdefiniowanym abstraktem, ale ma postać konkretnej i dającej się sprecyzować relacji człowieka do człowieka.”

Ryszard Kapuściński

„Sublokatorkę warto przeczytać, bo to powieść o tym, że aby wyćwiczyć w sobie jasność, trzeba przejść przez ciemność porządnie i do końca.”

Mariusz Szczygieł

„Rzeczywiście, książka Hanny Krall jest doskonała – przeczytałem maszynopis z prawdziwym zainteresowaniem.”

Jerzy Giedroyć do Kazimierza Romanowicza, styczeń 1985

Współorganizacja: Wydawnictwo Znak

Projekt współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa

Współpraca:
Wydawnictwo Znak
Gdzie:
Faktyczny Dom Kultury

Godzina:
18:00
Dołącz do:
Sublokatorka
Przejdź do wydarzenia