15 Września 2022 ― Czwartek,
godz. 19:00

Węgry na nowo. Spotkanie z Dominikiem Hejjem.

Zapraszamy do Faktycznego Domu Kultury na premierę książki Dominika Hejja „Węgry na nowo. Jak Viktor Orbán zaprogramował narodową tożsamość”.
Rozmowe z Autorem poprowadzi Mateusz Grzeszczuk.
Wielki węgierski sen Orbána

17 września 2006 roku Węgrzy słyszą słynne słowa Ferenca Gyurcsánya, premiera kraju: „kłamaliśmy rano, kłamaliśmy wieczorem”. Na ulice wychodzą dziesiątki tysięcy osób, największe od roku 1989 protesty trwają ponad miesiąc. Wydarzenia te przynoszą wzrost poparcia dla będącej w opozycji partii Viktora Orbána. Fidesz z impetem rusza ku odzyskaniu władzy utraconej w 2002 roku. Niecałe cztery lata po protestach Orbán ponownie zostaje premierem i rozpoczyna dogłębną (de)transformację państwa – która sięgać ma aż do narodowych archetypów.

Dominik Héjj przeprowadza nas przez cały proces dojścia do władzy prawicy. Bierze na warsztat retorykę Orbána i jego sen o wielkich Węgrzech z całym sztafażem symbolicznych odniesień. Daje nam klucz do zrozumienia procesów, jakie zaszły na Węgrzech od 1998 roku, a przede wszystkim przygląda się temu, czy – a jeśli tak, to w jaki sposób – udało się władzy przeprogramować węgierskie społeczeństwo i tożsamość narodową.
Współorganizacja: Szczeliny

Współpraca:
Szczeliny
Gdzie:
Faktyczny Dom Kultury

Godzina:
19:00
Dołącz do:
Węgry na nowo. Spotkanie z Dominikiem Hejjem.
Przejdź do wydarzenia