06 Lipca 2022 ― Środa,
godz. 19:00

Witkacy i kobiety. Spotkanie z Małgorzatą Czyńską

Faktyczny Dom Kultury przy Gałczyńskiego 12 zaprasza na premierę książki Małgorzaty Czyńskiej „Witkacy i kobiety. Harem metafizyczny”. Rozmowę poprowadzi Anna Sańczuk.
Nie był monogamistą, nie był wierny, nie obiecywał miłości po grobową deskę. Nie rozumiał słowa „zdrada”. Braterstwo dusz cenił na równi z rozkoszami cielesnymi.
Niezwykły pisarz, malarz i skandalista, ale także wyjątkowy kobieciarz. Stanisław Ignacy Witkiewicz miał błysk w oku, wielką słabość do płci pięknej i równie wielki temperament. Arystokratki i podlotki, aktorki i poważne matrony. Demoniczne i uległe. Znane dziś z kart jego powieści, portretów malarskich, fotografii oraz… listów do żony. Kochał i portretował je wszystkie. Eugenię Wyszomirską, Ewę Tyszkiewiczównę, Irenę Solską, Helenę Czerwijowską, Jadwigę Janczewską, Zofię Żeleńską (żonę „Boya”), Marię Pawlikowską z Kossaków i oczywiście Nenę Stachurską. Wszystkie też musiała zaakceptować żona Nina – jednocześnie najdalsza i najbliższa. Historia związków Witkacego z kobietami nie tylko pozwala prześledzić burzliwe koleje jego życia i małżeństwa, lecz także dogłębnie poznać bogatą osobowość artysty.
W nowym, uzupełnionym wydaniu książki o kobietach w życiu Witkacego Małgorzata Czyńska odsłania kulisy jego biografii oraz twórczości – pomaga czytać między wierszami i dostrzec historię uwiecznioną na słynnych obrazach.
Współorganizacja: Marginesy

Współpraca:
Marginesy
Gdzie:
Faktyczny Dom Kultury

Godzina:
19:00
Dołącz do:
Witkacy i kobiety. Spotkanie z Małgorzatą Czyńską
Przejdź do wydarzenia