26 Marca 2024 ― Wtorek,
godz. 18:00

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o Żydach, ale baliście się zapytać. Spotkanie z Bartoszem Węglarczykiem i Jonnym Danielsem

Faktyczny Dom Kultury zaprasza na premierę książki! 

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o Żydach, ale za bardzo baliście się zapytać”

Bartosz Węglarczyk, Jonny Daniels

Bartosz Węglarczyk: Z Jonnym spotkaliśmy się kilka lat temu w Warszawie. Zaprzyjaźniliśmy się. Bez przerwy rozmawiamy o wszystkim: o dziewczynach, o jedzeniu, o psach i naprawdę sporo o Donaldzie Trumpie. Zwykle zgadzamy się ze sobą, chociaż nie zawsze. Czasami się kłócimy, zwłaszcza jeżeli chodzi o politykę.

Obaj mocno wierzymy, że rozmowa jest najważniejsza. Niekoniecznie musimy się zgadzać. Ludzie boją się nieznanego. Im lepiej kogoś poznamy, tym większa jest szansa na to, że nie będziemy danego człowieka traktować jako zagrożenia. Ignorancja niszczy świat. Ta książka jest naszą próbą, by go uratować, a przynajmniej małą jego cząstkę.

Obiecaliśmy sobie, że będziemy szczerzy. Jonny odpowiada na wszystkie oczywiste, dziwne i skandaliczne pytania na temat Żydów. Z wielu z nich obaj się śmiejemy. Wiemy, że ludzie czasami boją się pytać o pewne sprawy, dlatego postanowiliśmy sami zadać wszystkie mądre i głupie pytania w waszym imieniu. Zebraliśmy je, ułożyliśmy w listę i zaczęliśmy po kolei na nie odpowiadać. Bez żadnych uników.

Nie zamierzamy reprezentować nikogo poza nami. To jest szczera prawda, nasza szczera prawda, ale nie musi to być wasza prawda.

Dopóki komunikujemy się ze sobą, świat ma szansę stać się nieco lepszym miejscem do życia.

Rozmowa zaczyna się tak:

Bartosz Węglarczyk: – Zacznijmy od łatwego pytania, na które powinieneś bez problemu odpowiedzieć.

Jonny Daniels: – Tak?

BW – Dlaczego Żydzi nienawidzą Polaków?

JD„Nienawidzą” to mocne słowo. Jest wiele złości i obwiniania, ale w pewnym stopniu… tak, to prawda. To znaczy…

A potem jest jeszcze mocniej i ciekawiej…

O autorach:

Bartosz Węglarczyk – jeden z najbardziej znanych polskich dziennikarzy, redaktor naczelny Onetu.

Jonny Danielszałożyciel i prezes fundacji From The Depths opiekującej się Sprawiedliwymi Wśród Narodów Świata. W 2015 roku został uznany przez wydawany w USA żydowski magazyn „The Algemeiner” za jednego ze 100 najbardziej wpływowych Żydów na świecie.

Współpraca:
Wydawnictwo Czerwone i Czarne
Gdzie:
Faktyczny Dom Kultury

Godzina:
18:00
Dołącz do:
Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o Żydach, ale baliście się zapytać. Spotkanie z Bartoszem Węglarczykiem i Jonnym Danielsem
Przejdź do wydarzenia