03 Czerwca 2024 ― Poniedziałek,
godz. 18:00

Czarne w FDK: Zboże rosło jak las. Premiera książki Bartosza Panka

Zapraszamy do Faktycznego Domu Kultury na premierowe spotkanie z Bartoszem Pankiem! Rozmowę wokół reportażu „Zboże rosło jak las” poprowadzi Olga Gitkiewicz.

Nie ma jednej prawdy o pegeerach, mimo że wszystkie powołano do życia jednym dekretem i zamknięto jedną ustawą. Miały gwarantować wydajność, stabilne zatrudnienie i postęp techniczny wsi. Na niemal pół wieku zdominowały jej pejzaż, choć tworzono je również na terenie miast. Jednak rzeczywistość zweryfikowała wielkie plany i propagandowe postulaty władzy. Jak się okazało, każde państwowe gospodarstwo rolne było osobnym organizmem, zarządzanym lepiej lub gorzej.
Przyglądając się wnikliwie codzienności ich mieszkańców, Bartosz Panek zadaje pytania: ile naprawdę wiedzieli rządzący o funkcjonowaniu kombinatów? Jak wyglądało życie ludzi, którzy wzięli udział w tym wielkim projekcie? Jak od środka wyglądał proces prywatyzacji? Jakie są materialne i niematerialne ślady po pegeerach? I wreszcie – czy popegeerowskie pochodzenie wciąż jest stygmatem? Rozmawia z dyrektorami wzorcowych kombinatów, którzy czasy postępu, usystematyzowanej pracy i zorganizowanego życia po godzinach wspominają z nostalgią. O ciężką pracę w często spartańskich warunkach pyta tych, którzy – zmęczeni okupacją i tułaczką – z różnych zakątków Polski przyjeżdżali w poszukiwaniu zatrudnienia. Wczytuje się w artykuły, opracowania naukowe, śledzi relacje mediów, które otwarcie mówiły o rzekomo wyuczonej bezradności mieszkańców pegeerów. Sprawdza też, co zostało z kombinatów trzydzieści lat od ich likwidacji.
Więcej informacji o książce: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/zboze-roslo-jak-las

Współorganizacja: Wydawnictwo Czarne
Projekt współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa

Współpraca:
Wydawnictwo Czarne
Gdzie:
Faktyczny Dom Kultury

Godzina:
18:00
Dołącz do:
Czarne w Fdk: Zboże rosło jak las.
Przejdź do wydarzenia