23 Maja 2024 ― Czwartek,
godz. 18:00

Faktyczny-Medyczny: My, skrajnie otyli. Premiera książki Magdaleny Gajdy

Faktyczny Dom Kultury i Wydawnictwo RM oraz centrum medyczne Vita Medica zapraszają na spotkanie z cyklu Faktyczny-Medyczny!

Z autorką książki „My skrajnie otyli” Magdaleną Gajdą oraz specjalistką medycyny rodzinnej Joanną Jonek-Lewandowską porozmawia Małgorzata Wołczyńska

Pierwszy reportaż o Polakach chorych na otyłość skrajnie olbrzymią

Teresa leży na szpitalnym SOR-ze od trzech dni. Cały czas na wózku transportowym, a dokładnie przywiązana do niego pasami. Szpital ma tylko łóżka o nośności do 120 kg, a kobieta waży o wiele więcej. Teresa jest cały czas naga, okryta jedynie cienkim, kusym prześcieradłem. W jej plecy wbija się deska ratownicza, którą ekipa karetki zapomniała usunąć. Teresa ma wielu gości – przychodzą lekarze, pielęgniarki, salowe, inni pacjenci oraz ich goście. Żeby sobie na Teresę popatrzeć. Żeby się z Teresy pośmiać. Żeby pstryknąć fotkę „wielorybowi”.

„Wieloryby”, „hipopotamy”, „słonie” – tak głośno nazywają ich ludzie. Osoby ważące 200, 300 i więcej kilogramów to najbardziej tajemnicza grupa społeczna. Nie wiadomo, ilu ich jest w Polsce. Pewne jest tylko to, że będzie ich coraz więcej. Jak żyją, nie opuszczając przez lata domu? Kim są ich opiekunowie? Dlaczego otyłość to choroba apolityczna i ekumeniczna? Co dzieje się w organizmach osób z otyłością skrajną? Ile jedzenia potrzebują, aby nie czuć głodu? A także ilu polskich żołnierzy trzeba by odchudzić i co muszą robić firmy pogrzebowe, aby godnie pochować zmarłych z otyłością skrajną?

Poruszający, napisany z wnikliwością i empatią reportaż My, skrajnie otyli to pierwsza na polskim rynku wydawniczym książka, w której Polacy chorzy na otyłość skrajnie olbrzymią opowiadają o swoim życiu, a specjaliści próbują dociec, jak to się dzieje, że u niektórych z nas otyłość rozwija się do tak krańcowej postaci, że nas zabija.

Współorganizacja: Wydawnictwo RM i Vita Medica
Projekt współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa

Współpraca:
wydawnictwo RM
Gdzie:
Faktyczny Dom Kultury

Godzina:
18:00
Dołącz do:
Faktyczny-Medyczny: My, skrajnie otyli
Przejdź do wydarzenia