15 Kwietnia 2024 ― Poniedziałek,
godz. 18:00

Krzywym pługiem. Rozmowa o książce Itamara Vieiry Juniora

Faktyczny Dom Kultury zaprasza na spotkanie poświęcone książce Itamara Vieiry Juniora pt.: „Krzywym pługiem”

Książka, której polskie wydanie ukazało się nakładem wydawnictwa Glowbook w tłumaczeniu Eliasza Chmiela, jest prawdziwym fenomenem brazylijskiej literatury współczesnej.
Zanim w tym roku wyróżniono ją nominacją do międzynarodowego Bookera, przez cztery lata od premiery sprzedała się już w ponad 700 tysiącach egzemplarzy w kilku krajach.

Na podstawie powieści powstał spektakl teatralny, a HBO Max wykupiło prawa do ekranizacji w postaci serialu. Ponadto nagrodzono je najbardziej prestiżową w Brazylii nagrodą Prêmio Jabuti, Prêmio Oceanos oraz portugalską Prémio Leya. Luiz Inácio Lula da Silva, prezydent Brazylii twierdzi, że Itamar Vieira stworzył „Portret Brazylii głębokiej, z którym zaznajomić się powinien każdy”. Z kolei New York Times napisał, że autor „Krzywym pługiem” to „wiodący głos wśród czarnoskórych pisarzy, którzy wstrząsnęli w ostatnich latach brazylijskim środowiskiem literackim dzięki mocnym, pełnym inwencji twórczej dziełom, które zdobyły zarówno sukces komercyjny, jak i uznanie krytyków”.

Powieść „Krzywym pługiem” opowiada historię dwóch sióstr żyjących w brazylijskiej hacjendzie Água Negra, gdzie rytm życia wyznacza niekiedy bezlitosny dla ich upraw klimat oraz wieczornice jarê, na których w ciała wiernych wstępują duchy „nieziemskich”, by tańczyć pośród swych wyznawców.
Bibiana i Belonizja są potomkiniami zniewolonych w epoce kolonialnej Afrykańczyków kultywującymi tradycje przodków na drugim brzegu oceanu.

W dyskusji wokół „Krzywym pługiem” w Faktycznym Domu Kultury udział wezmą:
Roman Kurkiewicz (dziennikarz, publicysta, felietonista Przeglądu, autor programu o książkach na kanale YouTube „Zakaz czytania”)
Olga Gitkiewicz (dziennikarka, reporterka i pisarka. Jej najnowsza książka to Krahelska, Krahelskie (2021))
Michał Lipszyc (tłumacz literatury portugalskiej i iberysta, tłumaczył m.in. dzieła Fernando Pessoi, Herberto Héldera, Daniela Jonasa i Ondjakiego)

Organizator:
wydawnictwo Glowbook
Patronat:
Le Monde diplomatique – edycja polska

Współorganizacja: Wydawnictwo Glowbook
Projekt współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa

Współpraca:
Glowbook
Gdzie:
Faktyczny Dom Kultury

Godzina:
18:00
Dołącz do:
Krzywym pługiem
Przejdź do wydarzenia