28 Lutego 2022 ― Poniedziałek,
godz. 19:00

Kwantechizm 2. Spotkanie z Andrzejem Draganem

Zapraszamy do Faktycznego Domu Kultury przy Gałczyńskiego 12 na spotkanie z Andrzejem Draganem z okazji premiery książki „Kwantechizm 2, czyli klatka dla ludzi”.
Wyobrażenia o wszechświecie formułowane od wieków okazały się zbiorem przybliżeń lub nonsensów. Mówienie z pewnością o czymkolwiek jest więc, jak pisze autor tej książki, nie tylko bezczelnością, ale – co gorsza – nietaktem. Coraz lepiej poznajemy prawa rządzące rzeczywistością – nie przez ustanawianie świętych prawd, ale ich skuteczne podważanie. Wizja świata, która dzięki temu zaczęła się rysować, jest dogłębnie szokująca.
By ją nam przybliżyć, Andrzej Dragan w jasny i klarowny sposób objaśnia niezwykłe wnioski wynikające z przełomowych teorii Einsteina oraz najbardziej zaskakujące prawa mechaniki kwantowej, a także przedstawia własny, nowy i rewolucyjny model łączący je ze sobą. Do tego wszystkiego tłumaczy, dlaczego kury nieustannie ruszają głowami, czemu mrówki nie galopują, a dinozaury nie narzekałyby, że doba ma jedynie 24 godziny (oczywiście gdyby umiały mówić i rozumiały koncepcję czasu).
Andrzej Dragan jest profesorem fizyki teoretycznej i laureatem kilkudziesięciu nagród za działalność naukową oraz fotograficzną, filmową i muzyczną. Jako nastolatek działał w grupach crackerskich, obecnie wstrząsa światem nauki. W 2020 roku wraz z profesorem Arturem Ekertem opublikował pracę „Kwantowa zasada względności”, która może okazać się największym przełomem w rozumieniu teorii kwantowej od czasów Einsteina.
„Zbuntowany fizyk znalazł eleganckie rozwiązanie kwantowej zagadki.”
Benjamin Skuse, „Wired UK”
„Fizyka podawana niczym najlepszy stand-up. „Kwantechizm” to smakołyk, jakiego nie dostaje się codziennie.”
Tomasz Nowak, „Rzeczpospolita”
„Jedna z najlepszych książek o fizyce, życiu i całej reszcie, które ostatnio czytałem. Dragan prawie na palcach potrafi wytłumaczyć, na czym polega teleportacja kwantowa czy teoria względności. Jeśli was kręcą te tematy, nie mogliście lepiej trafić.”
Piotr Cieśliński, „Gazeta Wyborcza”
„Uwielbiam tę książkę! Dragan potrafi soczystą gawędą wytłumaczyć teorię względności i kwanty nawet takiemu tumanowi jak ja (łykam to bez popitki). A do tego jest bezczelny, arogancki i ma masę anegdot w kieszeniach.”
Łukasz Orbitowski

Projekt wspiera Miasto Stołeczne Warszawa
Współorganizacja: Otwarte

Współpraca:
Otwarte
Gdzie:
Faktyczny Dom Kultury

Godzina:
19:00
Dołącz do:
Kwantechizm 2. Spotkanie z Andrzejem Draganem F
Przejdź do wydarzenia