23 Lutego 2022 ― Środa,
godz. 19:00

Ujście. Blog trzeci. Rozmowa z Jackiem Bocheńskim

Wirtualny Faktyczny Dom Kultury zaprasza na spotkanie on line z Jackiem Bocheńskim, autorem książki „Ujście. Blog trzeci.”
W rozmowie udział wezmą Teresa Bogucka i Anna Lisiecka, a moderatorką będzie Karolina Oponowicz.
W Blogu Trzecim na początku nie było słowo, jak powinno być. Na początku była katastrofa.
95-letni Jacek Bocheński to z pewnością jeden z najstarszych blogerów świata. I zarazem jeden z najbardziej przenikliwych, czego dowód daje w kończącym jego Trylogię Internetową „Ujściu” czyli „Blogu Trzecim”, niestety – jak zapowiada – ostatnim.
Zapiski pisarza powstawały przez dwa i pół roku, od maja 2018 do stycznia 2021, w burzliwym czasie protestów społecznych i pandemii, lecz także w chwili, gdy przed oknem autora budowana jest „Inwestycja”, która zdaniem mieszkańców jego domu zamknie ich w w „betonowej trumnie”. Odnajdują się też zagubione utwory jego ojca i dzieje się mnóstwo rzeczy, stanowiących doskonały pretekst do arcyciekawych spostrzeżeń, rozważań i podsumowań.
Dlaczego dziś chorowita demokracja umiera, zastanawia się bloger, znawca antyku i twórca słynnych książek o starożytnym Rzymie. Jak pięćset plus zmienia się w pięćset pluralizm? Czym jest powszechne wkurzenie, komu i do czego potrzebna jest swojskość? Co dziś właściwie oznacza słowo „normalnie”? Jak to możliwe, że emocja upokorzyła rozum i co z tego może wyniknąć?
Osobnym bohaterem staje się też znany językoznawca, profesor Walery Pisarek, zmarły nagle w dniu, w którym miał wygłosić laudację na cześć autora. Porównując swoje losy z życiem profesora, Bocheński wraca do czasów, których jest świadkiem wyjątkowym.
I, by tradycji stało się zadość, pojawia się kolejna Justyna, bo każdy z blogów ma swoją. Kim jest? Co pozwala autorowi, a zatem także nam, uzmysłowić?
Mądrość nie jest racją. Jest zdolnością dostrzegania różnych widoków – przypomina Jacek Bocheński. Z tych widoków możemy złożyć intrygującą panoramę współczesności, która składa się zawsze nie tylko z tego, co właśnie jest, ale i co było.
Projekt wspiera Miasto Stołeczne Warszawa.
Współorganizacja: Agora

Współpraca:
Agora
Gdzie:
ONLINE

Godzina:
19:00
Dołącz do:
Ujście. Blog trzeci. Rozmowa z Jackiem Bocheńskim
Przejdź do wydarzenia