26 Września 2023 ― Wtorek,
godz. 19:00

“Po lewej stronie sali. Getto ławkowe w międzywojennym Wilnie” .

Uwaga‼️ Premiera‼️
Serdecznie zapraszamy na premierę książki Natalii Judzińskiej “Po lewej stronie sali. Getto ławkowe w międzywojennym Wilnie” .
Spotkanie poprowadzi Zuzanna Hertzberg.
26 września | wtorek | godz. 19:00 I FDK
Transmisja na żywo na fb Instytutu Reportażu
📚 W swojej debiutanckiej książce Natalia Judzińska bada antysemicki klimat międzywojennej Polski oraz okoliczności towarzyszące wprowadzeniu getta ławkowego na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie. Analizując dokumenty, korespondencję i ówczesną prasę, autorka próbuje odpowiedzieć na pytanie, jak doszło do instytucjonalizacji segregacji etnoreligijnej w salach wykładowych. Zastanawia się również nad językiem, który tę antysemicką praktykę umożliwił. Czy faktycznie język ten jest już tylko kwestią historyczną?
Natalia Judzińska – kulturoznawczyni, aktywistka, doktora nauk humanistycznych. Adiunktka w Instytucie Slawistyki Polskiej Akademii Nauk. Naukowo zajmuje się międzywojennym antysemityzmem na uczelniach wyższych i Zagładą oraz materialnym wymiarem trwającego na polsko-białoruskiej granicy kryzysu humanitarnego. Współinicjatorka grupy Badaczki i Badacze na Granicy, zajmującej się dokumentacją i naukowym opracowaniem tegoż kryzysu. Współtwórczyni kliku nieformalnych grup artystycznych i aktywistycznych. Od października 2021 niesie pomoc humanitarną ludziom w drodze na granicy polsko-białoruskiej.
Zuzanna Hertzberg – artystka interdyscyplinarna, aktywistka i badaczka. Na jej praktykę̨ artystyczną składają̨ się̨ malarstwo, działania performatywne, tkanina oraz asamblaże. Jest autorką instalacji i kolaży wykorzystujących zasoby archiwalne. Zaangażowana w indywidualne i kolektywne praktyki przeciwdziałające dyskryminacji oraz przemocy wobec osób i grup marginalizowanych. W 2018 roku otrzymała stopień́ doktory na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie („Przestrzenie niewiedzy”, 2018).
Współpraca:
Krytyka Polityczna
Gdzie:
Faktyczny Dom Kultury

Godzina:
19:00
Dołącz do:
“Po lewej stronie sali. Getto ławkowe w międzywojennym Wilnie" .
Przejdź do wydarzenia