13 Marca 2024 ― Środa,
godz. 18:00

Poruszeni. Spotkanie z Magdą Szcześniak

Faktyczny Dom Kultury zaprasza na spotkanie z Magdą Szcześniak, autorką książki „Poruszeni. Awans i emocje w socjalistycznej Polsce”. Rozmowę poprowadzi Filip Springer
Poruszeni. Awans i emocje w socjalistycznej Polsce przywracają pamięć o doświadczeniu mobilności społecznej, elektryzującym temacie debaty publicznej okresu PRLu. Po II wojnie światowej miliony Polek i Polaków doświadczyły awansu społecznego. I choć obietnica wyeliminowania klasowych hierarchii składana przez socjalistyczne państwo nie została zrealizowana, to przez kolejne dekady mapa społeczna podlegała nieustannym przeobrażeniom i negocjacjom.
W tej fascynującej książce autorka przygląda się niezwykłemu zbiorowi tekstów i filmowych obrazów interpretowanych jako „socjalistyczne opowieści awansu”. Ich autorki i autorzy na bieżąco próbowali rejestrować i poddawać analizie mechanizmy mobilności społecznej i silne emocje towarzyszące przemianie tożsamości. Radość i lęk, duma i wstyd, gniew, poczucie odrzucenia, nadzieja, wdzięczność – poruszenie.
Współorganizacja: Wydawnictwo Krytyki Politycznej
Projekt współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa
Współpraca:
Wydawnictwo Krytyki Politycznej
Gdzie:
Faktyczny Dom Kultury

Godzina:
18:00
Dołącz do:
Poruszeni. Spotkanie z Magdą Szcześniak
Przejdź do wydarzenia