10 Maja 2023 ― Środa,
godz. 19:00

Świdermajerowie. Premiera książki Katarzyny Chudyńskiej-Szuchnik

Wydawnictwo Dowody oraz Faktyczny Dom Kultury zapraszają na premierę książki Katarzyny Chudyńskiej-Szuchnik „Świdermajerowie”.
W rozmowie o książce udział wezmą: autorka Katarzyna Chudyńska-Szuchnik, Justyna Dżbik-Kluge
Świdermajerowie. Łączyły ich letnie tryby.
Zostały po nich drewniane domy nanizane na nitkę linii otwockiej. Wczoraj pałace z bajek, dziś często rudery. Stawiane dla zysku, teraz generują wydatki. Od czasu do czasu któryś z nich płonie, bo działka jest cenniejsza bez niego. Nieliczni zapaleńcy próbują je ratować. Wtedy taki wskrzeszony dom zaczyna na nowo opowiadać przeszłość.
Katarzyna Chudyńska-Szuchnik wsłuchuje się w opowieści zaklęte w architekturze uzdrowiskowej. Bada jej przeszłość i pyta o przyszłość. Tworzy osobisty leksykon drewnianych świdermajerów. Są w nim domy torty, domy duchy, domy ogniska, domy uśpione i domy wskrzeszone, domy skarbonki i domy bezpańskie.
To opowieść o tożsamości, którą najłatwiej jest zatracić, wygodniej przekształcić. Najtrudniej utrzymać.
Katarzyna Chudyńska-Szuchnik. Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW, dziennikarka, przewodniczka miejska, muzealniczka, kuratorka wystaw. Publikowała w takich tytułach jak „City Magazine”, „Wysokie Obcasy”, „Kukbuk Podróże i Dizajn”, „Wprost”, „Architektura – Murator”, „La Vie Magazine”. Jej teksty ukazały się również w przewodniku Warszawa kobiet (2011) oraz publikacji Autoportret rzemieślnika (2022). Autorka książki Zręczni. Historie z warszawskich pracowni i warsztatów (2019), nominowanej do 13. Nagrody Literackiej m.st. Warszawy (edycja warszawska).
Współorganizacja: Dowody
Projekt wspiera Miasto Stołeczne Warszawa
Współpraca:
Dowody
Gdzie:
Faktyczny Dom Kultury

Godzina:
19:00
Dołącz do:
Świdermajerowie. Premiera książki Katarzyny Chudyńskiej-Szuchnik
Przejdź do wydarzenia