04 Kwietnia 2022 ― Poniedziałek,
godz. 19:00

Warzszawa.doc: Czas niesprawiedliwych.

Faktyczny Dom Kultury zaprasza na Gałczyńskiego 12 na spotkanie z cyklu warszawa.doc.
Gościnią rozmowy o Warszawskim Żoliborzu będzie autorka książki „Czas niesprawiedliwych” Elżbieta Jodka-Kula. Spotkanie poprowadzi Wojciech Szot.
Siedem rodzin poznaje się przed wojną dzięki sąsiedztwu na warszawskim Żoliborzu. Pochodzą z różnych części kraju, mają rozmaite doświadczenia i korzenie, ale fakt, że wszyscy żyją w oddaleniu od swoich rodzin – sprawia, że ich relacje stają się bliskie i trwałe. To właśnie tacy ludzie tworzą klimat nowej dzielnicy. Od nich wszystko się zaczęło.
Kiedy wybucha wojna, ich dzieci, dawniej bawiące się razem na skwerze w parku Żeromskiego i podwórkach, są już uczniami lub świeżo upieczonymi absolwentami liceów – dziewczynki Liceum Sióstr Zmartwychwstanek, chłopcy, w większości, Liceum im. Księcia Józefa Poniatowskiego. Młodzi od pierwszych dni wojny angażują się w ruch oporu na Żoliborzu. Niedawni harcerze stopniowo stają się żołnierzami.
Historia nie oszczędza członków rodzin. Z całej grupy młodych żoliborzan przeżyje tylko kilkoro…
„Czas niesprawiedliwych” oparty jest na dokumentach z archiwum obozu w Oświęcimiu, na raportach rotmistrza Pileckiego, dokumentacji Archiwum Historii Mówionej, Archiwów m.st. W-wy na Krzywym Kole i w Milanówku, Archiwum Akt Nowych oraz licznych opracowań historycznych dotyczących okresu wojny i okupacji.
Projekt wspiera Miasto Stołeczne Warszawa.

Współpraca:

Gdzie:
Faktyczny Dom Kultury

Godzina:
19:00
Dołącz do:
Warzszawa.doc: Czas niesprawiedliwych.
Przejdź do wydarzenia